captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ieškoma vietos iš Čikagos lietuvių bažnyčios atkeliavusiems vitražams

Prieš kelerius metus Čikagoje buvo uždaryta lietuvių bažnyčia, o joje buvę vitražai perduoti Lietuvai. Dabar jie restauruojami, tačiau kur atsidurs – dar neaišku.
T. Urbelionio (BFL) nuotr.
T. Urbelionio (BFL) nuotr.

Prieš kelerius metus Čikagoje buvo uždaryta lietuvių bažnyčia, o joje buvę vitražai perduoti Lietuvai. Dabar jie restauruojami, tačiau kur atsidurs – dar neaišku.

Restauratorius Vaižgantas Černiauskas sako, kad į Vilniaus arkivyskupijos restauracijos ir statybos trestą šie vitražai atkeliavo prieš penkerius metus.

„Vitražus grąžino Lietuvai, kadangi vitražams apie 90 metų, kiekvienas langas turi savo rėmėją – lietuvių šeimą. Dešimt langų, piešiniai unikalūs, šiuo metu neturintys vietos. Mes juos nuplovėme, sulitavome, jie sutvirtėjo ir yra paruošti eksploatacijai“, – teigė vitražo restauratorius Vaižgantas Černiauskas.

Pasak Bažnytinio paveldo muziejaus direktorės Sigitos Maslauskaitės, manoma, kad vitražus sukūrė tapytojas ir vitražininkas Adolfas Valeška.

„Ekspertų manymu, vitražai, kurie atkeliavo į Vilnių, yra sukurti A. Valeškos, nors nepasirašyta ir netgi – keista – nėra aiškaus dokumento, kad tai jo darbas. Netgi yra versija, kad sumanymas – jo, o vykdė amerikiečių fabrikas. Bet yra faktas, kad jis 1950 m. Čikagoje įkūrė vitražo dirbtuves, sukūrė daug vitražų ir už vieną jų 1966 m. architektų sąjungos buvo premijuotas. Tai menotyrininkams leidžia spėti, kad tai jo kūrinys“, – teigė S. Maslauskaitė.

Vitražai bus restauruoti, tačiau kaip pritaikyti praktiškai – kol kas neaišku.

„Tai toks normalus sekuliarizacijos procesas, kuris palietė visą Europą ir Ameriką. Šitoje lietuviams brangioje bažnyčioje – Šv. Kazimiero, Lietuvos globėjo titulą turinti neatsitiktinai – jau kuris laikas dirbo ir meldėsi Meksikos tikinčiųjų bendruomenė. Tie vėjai išpūtė ir šią bendruomenę“, – teigė S. Maslauskaitė.

Pasak jos, vitražai Lietuvą pasiekė rūpinantis Lietuvos vyskupų konferencijai.

Vitražus norima pritaikyti naujai statomai bažnyčiai, nes jau esančiose bažnyčiose juos pritaikyti būtų sudėtinga.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...