captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Titanike“ – Lietuvoje beveik nežinoma A. J. Stankevičiaus-Stankaus kūryba

Vilniuje, parodų centre „Titanikas“, atidaryta tragiško likimo dailininko Algimanto Julijono Stankevičiaus-Stankaus tapybos paroda, kurioje pristatytas ir jo kurtas „Žaliasis sąsiuvinis“, kuris yra laikomas vienu pirmųjų konceptualiojo meno pavyzdžių Lietuvoje.
ELTA nuotr.
ELTA nuotr.

Vilniuje, parodų centre „Titanikas“, atidaryta tragiško likimo dailininko Algimanto Julijono Stankevičiaus-Stankaus tapybos paroda, kurioje pristatytas ir jo kurtas „Žaliasis sąsiuvinis“, kuris yra laikomas vienu pirmųjų konceptualiojo meno pavyzdžių Lietuvoje.

Šiemet dailininkui A. J. Stankevičiui-Stankui būtų sukakę 80 metų. Prieš dešimtmetį mirusio dailininko kūryba Lietuvoje mažai arba beveik nežinoma. Sudėtingo likimo dailininkas kūrė sovietmečiu, ir kadangi nebuvo baigęs mokslų, neturėjo diplomo, buvo užribyje. Sovietmečiu buvo surengtos tik kelios jo pogrindinės parodėlės.

„Natūralu, kad jis nėra žinomas, nes tai sovietmečio dailininkas, neturintis profesionalaus dailininko diplomo. Jis studijavo tekstilę, bet jį paėmė į sovietų armiją. Paskui jis grįžo į akademiją, norėjo pereiti į tapybą, jam neleido, jis išstojo, gyveno pas tėvus sodyboje, tapė, mokėsi savarankiškai. Bet sovietmečiu reikėjo diplomo ir kiekvienas jo neturintis atsidurdavo ne tik už dailės, bet ir visuomenės ribų“, – pasakoja parodos kuratorius Kęstutis Šapoka.

Nuo 1978-ųjų, pašlijus sveikatai, dailininkas gyveno psichiatrijos dispanseryje, tačiau ten tapyti aliejiniais dažais negalėjo, tik tušu, flomasteriais, ir tik po draugų dailininkų įrodinėjimų, kad jis nėra pavojingas ligonis, o gabus tapytojas, jis jau gyveno laisviau ir kūrė. Didžiausias indėlis išsaugojant A. J. Stankevičiaus-Stankaus kūrybą yra dailininko Povilo Ričardo Vaitiekūno, kuris bičiuliavosi su A. J. Stankevičiumi-Stankumi ir kurio darbus jis išsaugojo iki šių dienų.

Parodoje didžiąją dalį ir sudaro darbai iš P. R. Vaitiekūno kolekcijos. Retrospektyvoje taip pat pristatytas pirmuoju konceptualiojo meno pavyzdžiu menotyrininkų vadinamas „Žaliasis sąsiuvinis“. Parodoje eksponuojamas ir originalas, ir pristatyta išleista faksimilė. „Žaliasis sąsiuvinis“ – tai A. J. Stankevičiaus-Stankaus įvairiomis sovietinėmis ir užsienio etiketėmis, bilietais, konservų dangteliais pildytas sąsiuvinis.

„Tas sąsiuvinis buvo nežinomas, tiesiog Vaitiekūnas saugojo pas save, kai gyveno Pažaislyje. Jam Stankus atnešė ir padovanojo. Dabar tas sąsiuvinis yra kitame kontekste, mes jį galim pamatyti kaip sąmoningą to laikotarpio, 6–7 dešimtmečio, komentarą. Jis labai išsiskiria kalbant tiek apie oficialią, tiek pogrindinę dailę. Tai nėra numizmatinis pomėgis, nes, kai įsigilini, tame yra logikos – toks sarkastiško komentaras, netgi pasityčiojimas“, – teigia K. Šapoka.

Su J. Stankevičiaus-Stankaus kūryba parodų centre „Titanikas“ galima susipažinti iki rugsėjo.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...