captcha

Jūsų klausimas priimtas

Rašytojų sąjunga padės trims autoriams išleisti pirmąją knygą

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla šiais metais suteikia galimybę trims pradedantiems rašytojams išleisti savo pirmąją knygą. „Pirmosios knygos“ vertinimo komisijos nariai pastebi, kad kasmet daugėja vertų leidimo rankraščių. Didžiausia konkurencija vyksta tarp geriausių poetų.
T. Lukšio (BFL) nuotr.
T. Lukšio (BFL) nuotr.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla šiais metais suteikia galimybę trims pradedantiems rašytojams išleisti savo pirmąją knygą. „Pirmosios knygos“ vertinimo komisijos nariai pastebi, kad kasmet daugėja vertų leidimo rankraščių. Didžiausia konkurencija vyksta tarp geriausių poetų.

Iš 18 vertinimo komisijai pateiktų poezijos rinkinių paramą gavo tik du: Dovilės Kuzminskaitės eilėraščių rinktinė „Namas su paukščio ženklu“ ir Ramunės Brundzaitės eilėraščių rinkinys „Drugy, mano drauge“.

„Kiek esu girdėjusi, išsileisti knygą kainuotų nuo kelių tūkstančių iki keliolikos tūkstančių litų. Gali taupyti pinigus ir galų gale išleisti savo knygą, bet man norėjosi, kad kažkas pasakytų, kad taip, tavo knyga turi būti išleista. Tai man buvo patvirtinimas, kad ji ir kitiems bus įdomi, ne tik man pačiai“, – sako poetė R. Brundzaitė.

Ji daugiausia rašo apie miestus. Pirmajame eilėraščių rinkinyje jie du – Vilnius ir Udinė Italijoje.  Taip pat autorei įdomu tyrinėti atskiras miesto erdves.

„Man labai įdomu aprašinėti Vilniaus mikrorajonus. Gyvenau Antakalnyje – rašiau apie Antakalnį, persikrausčiau į Lazdynus – tyrinėjau Lazdynus, gyvenau Žirmūnuose – tuomet rašiau apie Žirmūnus. Esu gryna miestietė: gimiau, užaugau ir pragyvenau visą laiką Vilniuje, išskyrus tą pusmetį Italijoje. Ta erdvė, kuri mane supa, labai veikia: bandau suvokti, kur aš esu ir ką aš čia veikiu“, – pasakoja poetė.

R. Brunzaitė tikina, kad kūryba gimsta spontaniškai. Eiles gali įkvėpti kasdieniai buities darbai, o kartais kūrybinę kibirkštį įžiebia ir dėstytojos žodžiai.

„Vieną kartą sėdėjau literatūros paskaitoje, ir dėstytoja pasakė tokią frazę, kad literatūra nevaizduoja moters, besiskutančios kojas, kad yra dalykų, kurie lieka kažkur neaprašyti. Tada mane pagavo toks azartas, ir per paskaitą aš pradėjau rašyti eilėraštį, kur jo paviršinis planas kalba apie tai, kaip moteris skutasi kojas, bet iš tiesų jis kalba apie mirtį, moters būtį“, – prisimena autorė.

„Pirmosios knygos“ konkurso komisijos nariai pastebi, kad kasmet daugėja vertų leidimo rankraščių. Šiais metais savo pirmąją knygą išleis net trys autoriai. Be dviejų poezijos knygų, pasirodys ir viena prozos – Kristinos Tamulevičiūtės apysaka „Pasakojimas apie vieną miestą“.

„Didžiausi debatai tarp komisijos narių vyksta dėl pačių stipriausių poezijos rankraščių. Kai reikia iš trijų atrinkti vieną arba du, yra labai sunku. Skiriasi ir komisijos narių nuomonės“, – aiškina konkurso vertinimo komisijos narė Janina Riškutė.

„Pirmosios knygos“ konkurso dalyvių amžius ribojamas – dalyvauti gali tik kūrėjai iki 35 metų. Pasak J. Riškutės, jeigu konkurse dalyvautų vyresni autoriai, galbūt atsirastų daugiau įdomesnės prozos.

„Jei tas amžiaus cenzas būtų prailgintas, galbūt prozai būtų nuo to geriau, nes jaunam žmogui anksti rasti savo tokias patirtis, kurios būtų vertos viešumos, ir rasti savo individualų stilių tikrai nėra lengva“, – mano J. Riškutė.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...