captcha

Jūsų klausimas priimtas

ŠMC skaityklos langą papuošė vaivorykštės spalvų skalė

Nuo Šiuolaikinio meno centro laiptų besiritantis jaunas menininkas baltu vilnos kostiumu –Eglės Gandos Bogdanienės performanso „(Trans)paradas: lyčių keitimo mada“ dalis. Šiuo pasirodymu atidaryta pirmoji Lietuvoje queer istorijai ir kultūrai skirta paroda „Nuo sutemų iki aušros. 20 LGBT laisvės metų Lietuvoje“.
G. Griniūtės (LRT.lt) nuotr.
G. Griniūtės (LRT.lt) nuotr.

Nuo Šiuolaikinio meno centro laiptų besiritantis jaunas menininkas baltu vilnos kostiumu –Eglės Gandos Bogdanienės performanso „(Trans)paradas: lyčių keitimo mada“ dalis. Šiuo pasirodymu atidaryta pirmoji Lietuvoje queer istorijai ir kultūrai skirta paroda „Nuo sutemų iki aušros. 20 LGBT laisvės metų Lietuvoje“. 

Dviejose ŠMC erdvėse įsikūrusi paroda, pasak dailės ir meno kritikės, renginio kuratorės Laimos Kreivytės, turi simbolinį krūvį. 

„Kai kreipėmės į ŠMC, nepaisant to, kad dalis erdvių buvo atiduotos bienalei, ŠMC sutiko mums duoti tas erdves, kurios buvo laisvos. Tai – skaitykla ir rūsys. Gėjai, lesbietės, transseksualai – jie visi tarsi turi tūnoti pogrindžiuose, nesirodyti. Bet mes tą rūsį labai gražiai apšvietėme ir su ŠMC pagalba padarėme visai gražia salyte. O skaitykla yra šviesi patalpa, skirta šviestis. Mes ir šviečiame“, – teigia L. Kreivytė. 

Skaityklos langą puošia vaivorykštės spalvų skalė, kurioje surašyti reikšmingi dvidešimties metų LGBT įvykiai. Tačiau ji, kaip teigia parodos organizatoriai, nėra baigtinė, todėl kiekvienas, apsilankęs parodoje, kviečiamas ant spalvotų lapelių spalvotais flomasteriais parašyti prisimintą įvykį ir taip papildyti skalę. 

Anot parodos kuratorės, skaitykloje įsikūrė istorinė, o rūsyje – meninė parodos dalis. „Istorinę dalį sudaro ši skalė, keturi stalai su spaudos iškarpomis ir keturi ekranai, kuriuose sumontuotos trumpos atkarpėlės iš ilgesnių reportažų šia tema. Taip pat yra dvi LGBT leidinių lentynos su Lietuvos gėjų lygos dovanotais leidiniais. Meninėje dalyje nebuvo įmanoma parodyti labai daug. Yra menininkų, kurie dirba su šia tematika nuolat, ne vienas iš jų galėtų surengti atskirą parodą, todėl parinkome po du kiekvieno autoriaus darbus.“  

Dailės, fotografijos, vaizdo performanso darbai, organizatorių teigimu, yra tik savotiškas priminimas, nuoroda į kitus šia tematika kurtus kūrinius. 

Vienas iš parodos autorių menininkas Adomas Danusevičius pasakojo, kad savo darbais jis reflektuoja homoseksualumo temą, paveiksluose mėgina išreikšti vyro buvimą tradicinio suvokimo varžomoje visuomenėje. 

„Savo paveiksluose aš bandžiau pavaizduoti vyrus kitaip, ne taip, kaip juos vaizduoja žiniasklaida, o žaidžiančius gamtoje. Paveiksluose kūno tematika mėginu išreikšti buvimą  visuomenėje“, – aiškina kūrėjas. 

Parodą papildo Lietuvos gėjų lygos išleistas katalogas, kuriame yra dailės ir kino kritikės Laimos Kreivytės, Lygių galimybių plėtros centro vadovės Margaritos Jankauskaitės, kultūrinių ir maskulinizmo studijų Lietuvoje pradininko Artūro Tereškino, Lygių galimybių plėtros centro ekspertės Nidos Vasiliauskaitės, menininkės ir tyrėjos Dalios Mikonytės tekstai. 

„Aistras, kurios verda dabar, prieš prasidedant „Baltic Pride“, vertinu kaip didelį LGBT pasiekimą. Nuėjome didelį kelią nuo situacijos, kai šie klausimai ir žmonės buvo ignoruojami. Jie tiesiog neegzistavo visuomenėje. Opozicijos reakcija rodo, kad mus pagaliau pradėjo vertinti rimtai. Manau, kad LGBT bendruomenės situacija yra lakmuso popierėlis, atspindintis požiūrį į nenormatyvinės orientacinės žmones“, – prieš parodos atidarymą sakė Lygių galimybių plėtros centro vadovė Margarita Jankauskaitė. 

Parodoje eksponuojami menininkų Akvilės Anglickaitės, Eglės Gandos Bogdanienės, Cooltūrisčių, Adomo Danusevičiaus, Ugniaus Gelgudos, Timo Kliukoito, Deniso Kolomyckio, Vsevolodo Kovalevskio, Alinos Melnikovos, Dalios Mikonytės, Laisvydės Šalčiūtės, Shaltmiros, Virgilijaus Šontos, Remigijaus Venckaus, Aušros Volungės (Griškonytės) darbai. 

Paroda ŠMC veiks iki rugpjūčio 6 d.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...