captcha

Jūsų klausimas priimtas

Eksponuojami nematyti K. Varnelio jaunystės darbai

Vilniuje, Kazio Varnelio namuose-muziejuje, eksponuojami dar nematyti prieš trejus metus mirusio dailininko ankstyvieji darbai – piešiniai iš ciklo „Rūdavos kautynės“.
K. Varnelio namų-muziejaus archyvo nuotr.
K. Varnelio namų-muziejaus archyvo nuotr.

Vilniuje, Kazio Varnelio namuose-muziejuje, eksponuojami dar nematyti prieš trejus metus mirusio dailininko ankstyvieji darbai – piešiniai iš ciklo „Rūdavos kautynės“.

Kazio Varnelio namuose eksponuojama serija dar niekada neeksponuotų piešinių ir vienas tapybos darbas „Rūdavos kautynės“. Šiuos darbus Varnelis sukūrė ankstyvuoju savo kūrybos laikotarpiu, būdamas 23–24 metų amžiaus. Darbuose jis vaizduoja Rūdavos kautynes, vykusias 1370-aisiais netoli Karaliaučiaus.

„Rūdavos kautynes, kuriose dalyvavo Algirdas, Kęstutis, Vytautas ir Jogaila, galima vadinti preliudija Žalgirio mūšiui. Tai gerai dokumentuotas mūšis – apie retą mūšį žinome tiek daug. Kita vertus, jis problemiškas, nes kryžiuočių metraštininkai teigia, kad pergalė kryžiuočių, o lietuvių istorikai teigė, kad mūšis baigėsi arba lygiosiomis, arba lietuvių pergale“, – sako dr. Vidas Poškus, K. Varnelio namų-muziejaus vedėjas. – K. Varnelis buvo konsultuojamas dviejų specialistų, istoriko Zenono Ivinskio ir karinės istorijos specialisto Povilo Šeštakausko. Jiems padedant K. Varnelis pavaizdavo esminius mūšio momentus tiek piešiniuose, tiek tapybos darbe – mirtį, kai perveria ietimi.“

Pasak V. Poškaus, su parodoje eksponuojamais piešiniais K. Varnelis važiavo stoti į Vienos dailės akademiją, o tapybos darbas sudarė dalis diplominio darbo Kauno meno mokykloje.

Ilgą laiką paveikslo autorystę buvo priskiriama K. Varnelio diplominio darbo vadovui Stasiui Ušinskui.

„Sovietinės okupacijos metu darbas buvo kunigų seminarijoje ir buvo priskiriamas S. Ušinskui. Tik 1989 metais Varnelis pripažino savo autorystę. S. Ušinsko įtaka ryški: ryškus art deco, kubizmo, konstuktyvizmo matmuo“, – pastebi V. Poškus.

Pasak jo, nors K. Varnelio ankstyvieji darbai įdomūs ir atstovauja gana retam Lietuvoje istoriniam bataliniam žanrui, jis pats savo ankstyvąją kūrybą tarsi ignoravo.

K. Varnelio darbus jo namuose-muziejuje galima apžiūrėti visą vasarą.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...