captcha

Jūsų klausimas priimtas

Oro pašto parodoje – ir korespondencija, siųsta katapultos paštu

Lietuva mini aštuoniasdešimtąsias Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą metines. Šia proga Vilniaus centriniame pašte atidaryta oro pašto korespondencijos paroda, kurioje eksponuojami ir laiškai iš lėktuvo „Lituanica“.
Wikipedisa nuotr.
Wikipedisa nuotr.

Lietuva mini aštuoniasdešimtąsias Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą metines. Šia proga Vilniaus centriniame pašte atidaryta oro pašto korespondencijos paroda, kurioje eksponuojami ir laiškai iš lėktuvo „Lituanica“.

Minint Dariaus ir Girėno skrydžio per Atlantą aštuoniasdešimtmetį Vilniaus centriniame pašte atidaryta kolekcininko, filatelisto Vyginto Bubnio paroda „Oro paštas Lietuvoje: iš Lietuvos ir į Lietuvą“. Dalyvavusi tarptautinėse parodose Ispanijoje, Čekijoje, Kinijoje, pelniusi aukščiausius apdovanojimus ir pripažinimą ši paroda Lietuvoje eksponuojama pirmą kartą. Centriniame pašte pristatoma oro pašto korespondencija, siųsta prieš Antrąjį pasaulinį karą. Parodoje eksponuojami ir du vokai iš „Lituanicos“ lėktuvo.

„Eksponatai patys savaime yra įdomūs, nes [tuo metu] oro paštu buvo siunčiama ne tiek daug korespondencijos, be to, jos išlikę nedaug. Čia yra eksponuojamos visos susisiekimo priemonės: ne tik korespondencija , pervežama lėktuvais, bet ir ta, kuri buvo siunčiama dirižabliais, cepelinu, Hindenburgu, ta, kuri buvo siunčiama lėktuvu, tuomet laivu ir vėl lėktuvu – taip vadinamu katapultos paštu. Yra eksponuojami Dariaus ir Girėno skrydžio vokai, eksponuojami „Lituanica 2“ Vaitkaus skrydžio vokai, pirmasis skrydis, pirmos dienos skrydžio iš Kauno i Palangą antspaudas“, – pasakoja filatelistas, ekspozicijos autorius Vygintas Bubnys.

Eksponatai atskleidžia Lietuvos pašto istoriją, parodo, kaip žmonės gyveno, ką vieni kitiems rašė, kiek kainavo oro pašto korespondencija ir kiek trukdavo laiškų kelionė. Parodos autorius pripažįsta, kad surinkti tokią kolekciją užima ir laiko, ir nepigiai kainuoja.

„Tai renku jau nuo 1976 metų. Mintis eksponuoti oro paštą man kilo kokiais 2000–2003 metais. Nuo to laiko reikėjo paruošti eksponatus ir kiekvienai parodai [ekspoziciją] papildyti, keisti, pridurti kažką naujo. Ši ekspozicija buvo vystoma apie šešerius metus“, – skaičiuoja filatelistas.

Autoriui patys įdomiausi yra tie vokai, kurie keliavo vadinamuoju katapultos paštu. Į laivą, kuris jau plaukdavo upe į atvirą jūrą, nedidelis lėktuvas atgabendavo visą korespondenciją, o kelionės pabaigoje, nelaukdamas, kol laivas prisišvartuos, kitas lėktuvas nuskraidindavo paštą į sausumą. Taip būdavo sutaupomos trys–keturios dienos.

Apie Lietuvos pašto istoriją žinoma nedaug: ji nebuvo tyrinėjama, nėra aprašyta, todėl rinkdamas šią kolekciją filatelistas kartu renka ir istorinius faktus.

Paroda „Oro paštas Lietuvoje: iš Lietuvos ir į Lietuvą“ Vilniaus centriniame pašte veiks iki penktadienio.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...