captcha

Jūsų klausimas priimtas

Laisvės kovotojus Lukiškių aikštėje primins „Tautos dvasia“ (atnaujinta)

Lietuvos laisvės kovotojų įamžinimo Lukiškių aikštėje idėjos projektų konkurso ekspertai pirmadienį atplėšė vokus su devizų šifrais ir paskelbė pirmųjų penkių vietų laimėtojus.
Kultūros ministerijos nuotr.
Kultūros ministerijos nuotr.

Lietuvos laisvės kovotojų įamžinimo Lukiškių aikštėje idėjos projektų konkurso ekspertai pirmadienį atplėšė vokus su devizų šifrais ir paskelbė pirmųjų penkių vietų laimėtojus.

Kultūros ministerijos teigimu, ekspertai „atrinko penkis darbus, geriausiai atitinkančius konkurso sąlygas ir visuomenės interesą“. Iš šių penkių darbų jie išskyrė vieną, kurį rekomendavo įgyvendinti.

„Ekspertai kreipė dėmesį, kaip paminklas derės žaliojoje Lukiškių aikštės erdvėje kartu su žaliuoju liepos žiedu, su suoliukais, su kitomis mažosios architektūros formomis“, – LRT televizijos naujienų tarnybai sakė ekspertų komisijos narys Rolandas Palekas.

Pirmąją vietą pelnė autorių kolektyvo – Vidmanto Gylikio, Vytenio Hansellio ir Ramunės Švedaitės projektas „Tautos dvasia“, vaizduojantis sielos nerimą – iš narvo išlekiantį paukštį.

„Konkurso kontekste – tai labiausiai subalansuotas pasiūlymas. Paminklo simbolika universali ir abstrakti, todėl atitiktų daugelio skirtingų vertintojų poreikius. Simbolis lakoniškas, tuo pačiu talpus tinkamomis temai prasmėmis. Memorialinei daliai skiriamas reikiamas dėmesys. [...] Vertikalės viršutinė dalis bus matoma iš tolimųjų apžvalgos taškų – svarbių Tauro kalno, dešiniojo Neries kranto vietų. Paminklas tarsi tirps erdvėje ir nekonkuruos su Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios bokštais, tuo pat metu jo dinamiškas siluetas taps reikšminga Lukiškių aikštės erdvės dominante“, – sako ekspertai, skyrę „tautos dvasiai“ pirmąją vietą.

„Aš [nugalėtojų projekte] matau ir kitus dalykus: tarsi augalą perlaužtą, bandomą nulaužti ir vėl išsitiesusį. Yra ir daugiau tokių gilių ir poetiškų įvaizdžių“, – LRT televizijos naujienai pastebėjo ekspertų komisijos narys R. Palekas.

Antrosios vietos laimėtoja – skulptūrinė kompozicija „Šviesa“, kurios autoriai – Kęstutis Antanėlis, Dalius Regelskis ir Gintautas Tiškus.

Trečiąją vietą ekspertų komisija skyrė Gitenio Umbraso kūrinio „Lietuvos laisvė“ projektui.

Ketvirtoji vieta atiteko Algirdo ir Stanislovo Kuzmų projektui „Laisvės motina“. Penktąją vietą ekspertai skyrė projektui „Proveržis“ (autoriai Kęstutis Lanauskas, Robertas Antinis, Linas Tuleikis, Paulius Vaitiekūnas).

Galutinis sprendimas dėl konkurso laimėtojų Kultūros ministerijoje bus paskelbtas patikrinus projektų teikėjų kvalifikaciją įrodančius dokumentus ir išnagrinėjus pretenzijas, jei jos bus pateiktos.

„Priekaištai gali būti tokie, kad, tarkim, nepagrįstai buvo vertinama meninė idėja – visko būna, nes menininkai vertina menininkus. Jei taip būtų, vėl būtų nagrinėjama visa dokumentacija, rašomi paaiškinimai, kodėl tai vyko, kaip tai vyko“, – LRT televizijos naujienų tarnybai komentavo kultūros viceministras Darius Mažintas.

Projektų konkurso ekspertai pirmenybę teikė tiems darbams, kurių sprendiniai integruoti į Lukiškių aikštės erdvę ir miesto kasdienį gyvenimą, taip pat tiems, kurių simbolika pakankamai talpi pagerbti visų laikų Lietuvos laisvės kovotojų atminimą.

Pasak ekspertų, Vilniaus Lukiškių aikštė yra svarbi ne tik atminties aspektu. Kaip miesto aikštė ši vieta turi ir kitas funkcijas. Konkurso sąlygų architektūrinėje užduotyje buvo numatyta, kad didesnioji aikštės dalis – žaliasis liepų žiedas, suoliukai, vejos salos, nauja kultūrinė erdvė ties šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia – bus skirta kasdieniam miestiečių poilsiui. Paminklui ir šventiniams, valstybės renginiams skirta atviroji aikštės dalis užims tik apie trečdalį Lukiškių aikštės teritorijos.

Dalis menininkų laisvės kovotojų atminimo įamžinimo svarbiausiu akcentu pasirinko figūrinį įvaizdį – Vyčio ženklą ar kitą figūrą. Kiti interpretavo Gedimino stulpų motyvą ar ieškojo ryšio su lietuvių liaudies ženklais, religiniais simboliais. Dauguma savo idėjas išreiškė tradicine menine kalba, konkurse dalyvavo mažai konceptualaus meno kūrėjų.

Primenama, kad 2012 m. spalį Kultūros ministerija paskelbė Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo Lukiškių aikštėje Vilniuje meninės idėjos projektų konkursą.

Menininkai turėjo galimybę daugiau nei pusę metų rengti projektus ir 2013 m. balandį pateikė Kultūros ministerijai 28 projektus, iš kurių 18 atitiko projektų konkurso dokumentuose nustatytus reikalavimus.

Konkursui pateiktus projektus, atitikusius projektų konkurso techninę specifikaciją ir nepažeidusius konkurso sąlygų, vertino 7 ekspertų grupė: architektai Rolandas Palekas, Artūras Blotnys ir Tomas Grunskis, menotyrininkai Kęstutis Kuizinas ir Skaidra Trilupaitytė, skulptoriai Alfonsas Vincentas Ambraziūnas ir Algirdas Bosas.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...