Kultūra

2015.09.08 13:45

Trakų Vokės dvaro tapybos darbų kolekciją papildys keliasdešimt kūrinių

LRT.lt2015.09.08 13:45

Trakų Vokėje prasidėjo septynias dienas truksiantis dailininkų pleneras „Menas paveldui“. Tapytojai iš skirtingų Europos šalių ir Kanados jau dešimtąjį kartą į dvaro sodybą ir jos aplinką bandys pažvelgti kitokiu žvilgsniu, siekdami atskleisti šių metų temą – „Laiko inkliuzai Trakų Vokės dvaro sodyboje“.

Trakų Vokėje prasidėjo septynias dienas truksiantis dailininkų pleneras „Menas paveldui“. Tapytojai iš skirtingų Europos šalių ir Kanados jau dešimtąjį kartą į dvaro sodybą ir jos aplinką bandys pažvelgti kitokiu žvilgsniu, siekdami atskleisti šių metų temą – „Laiko inkliuzai Trakų Vokės dvaro sodyboje“.

Organizatoriai skelbia, kad profesionalų darbai papildys miestelio kultūros centro meninę kolekciją, kuri jau rudenį džiugins Lietuvos dvarų lankytojų akis. Liepos 18 d. įvyks socialinė akcija „Pusryčiai ant žolės“ – visi, norintys kurti, galės dirbti padedami patyrusių tapytojų.

Trakų Vokės bendruomenės kultūros centras per dešimt metų yra sukaupęs apie šimtą vertingų tapybos darbų. „Idėja organizuoti tokio pobūdžio renginį kilo tada, kai supratome, jog tapyba – puikus būdas fiksuoti unikalaus dvaro ir jo aplinkos pokyčius. Žinoma, kito plenero formos, temų spektras, bet idėja išliko ta pati – per meną atskleisti tautos istoriją ir išryškinti  aplinkos grožį. Visą savaitę šalia prancūzų architekto E. F. Andrė parko kurs 25 menininkai iš skirtingų šalių“, – plenero istoriją prisimena Trakų Vokės bendruomenės kultūros centro vadovė Loreta Marcinkevičienė.

Jauniausias plenero dalyvis Tomas Mašidlauskas, paragintas prieš daugybę metų iš Lietuvos emigravusio, seniau Trakų Vokėje gyvenusio tėčio, šiemet atvyko net iš Kanados.

„Gyvendamas Toronto priemiestyje kaskart vis labiau suvokiu, kad Lietuva man – tarsi fantazija. Šalis, kurioje gyvenu, kaskart tampa vis labiau urbanizuota. Greitai liksime be galimybės mėgautis natūralia gamta. Lietuvoje viskas kitaip: atvykęs ir praleidęs Trakų Vokėje septynias dienas, jaučiu, kaip didėja kūrybinis įkvėpimas, „išsivalo“ galva ir siela atsiveria gamtai“, – dėsto T. Mašidlauskas.

Tapytojas Romas Žmuidzinavičius, jau dešimtąjį kartą dalyvaujantis plenere, pastebi, kad bėgant metams keičiasi ne tik Trakų Vokės dvaro aplinka, bet ir kūrėjai. „Aplinka gražėja – gausėja skulptūrų parkas, atsiranda meninių instaliacijų, tad tai atsispindi ir tapybos darbuose. Kiekvienas, atvykęs į plenerą, tarsi išlaisvina savo pojūčius – pailsi, atitrūksta nuo chaoso, pasisemia kūrybinio įkvėpimo, atsiduodami tik kūrybai“, – sako R. Žmuidzinavičius.

Plenero idėjinis lyderis, tapytojas Ojaras Mašidlauskas, akcentuoja vietinės bendruomenės požiūrio į kuriančius žmones pokyčius: „Jei iš pradžių vietinė bendruomenė į šį renginį žiūrėjo gana skeptiškai, tai dabar kur kas pozityviau: tomis dienomis, kai menininku gali būti kiekvienas, sodybos erdvėje gausu tapančių žmonių.“

Trakų Vokę, kaip kūrybinę erdvę, atranda ne tik vyresniosios kartos menininkai. Jaunimas čia randa ne tik tinkamą erdvę kurti, bet ir galimybę pasisemti idėjų ir vyresnių kolegų.

„Dalyvauju plenere antrus metus iš eilės. Žinojau, kad čia dar sugrįšiu – gamta tobula, nuostabūs žmonės. Per kūrybinę savaitę bandysiu tas pačias vietas pamatyti ir pateikti kitaip – praėjusią vasarą viskas buvo nauja, o dabar jau pažįstama, tad ieškosiu to, ko akis ir siela dar nepastebėjo. Man artimiausi dvaro mistiniai kampeliai, tvenkiniai“, – pasakoja tapytojas Andrius Makarevičius.

Rudenį per dešimt metų nutapyti keli šimtai profesionalių tapytojų darbų bus spausdinami tapybos almanache „Menas paveldui“.

„Menininkai Trakų Vokės dvaro aplinkoje labai produktyvūs – liepos 20 d. jubiliejinės parodos atidarymo metu, mūsų turimą 156 tapybos darbų kolekciją papildys dar keliasdešimt išskirtinių kūrinių“, – džiaugiasi plenero idėjos autorė L. Marcinkevičienė.