Kultūra

2018.05.10 10:34

Kanų festivalio netikėtumai, paslaptys ir intriga (komentaras)

Lolita Bytautaitė, specialiai LRT.lt iš Kanų kino festivalio2018.05.10 10:34

Kanai nutiesė raudoną kilimą, taip simboliškai skelbdami savo pradžią. Beveik dviem savaitėms  miestelis tapo Europos kino meka. Įkopęs į 8 dešimtį Kanų kino festivalis iki šiol stengiasi būti madingas, nepasiduoti popkultūros įtakai, stiprinti pirminę savo funkciją – saulėtąją Rivjerą paversti nepriklausomų ir meniškų filmų peržiūrų vieta. Kanai ne kartą yra patvirtinę, kad tikėjimas ar netikėjimas meile buvo kvestionuojama nuo seniausių epochų... Tačiau šiandien čia neišvengiamai daug daugiau politikos ir skandalų nei meilės...

Prestižinio Kanų festivalio žiuri vadovaus aktorė Cate Blanchett, tai bus 12-oji moteris, užėmusi šį garbų postą. „Mūsų pokalbiai šį rudenį įtikino mus, kad ji bus pasišventusi pirmininkė ir aistringa bei dosni žiūrovė“, – pridūrė Kanų festivalio prezidentas Pierre`as Lescureas ir jo direktorius Thierry Fremaux. Ši aktorė – viena pirmųjų moterų, pasisakiusių prieš Harvey Weinsteiną ir jo nuopuolius. Tikėkimės, kad talentinga ir subtilumu garsėjanti aktorė nebus varžoma politinio korektiškumo, o žiuri sprendimai bus gerai apgalvoti.

Šių metų Kanų programa kaip reta atvirai demonstruoja, jog festivalis tarsi gyvas žmogus turi savų ambicijų ir įsitikinimų. Festivalio direktoriaus T. Fremaux sprendimu, Kanų festivalis šiemet demonstruoja savo paramą Irano ir Rusijos režisieriams disidentams: Irano režisieriui Jafarui Panahi ir jo kolegai rusui Kirilui Serebrenikovui, kurių juostos varžysis dėl pagrindinio festivalio prizo – „Auksinės palmės šakelės“, nors nė vienas iš šių režisierių negali išvykti iš savo šalies. T. Fremaux kreipėsi į pareigūnus, prašydamas leisti šiems kūrėjams dalyvauti naujų filmų „Trys veidai“ (Three Faces) ir „Vasara“ (Leto) pristatyme, bet iraniečiui yra uždrausta išvykti iš šalies, o rusui yra skirtas namų areštas.  

Festivalį atidarė Irano režisieriaus Asgharoo Farhadi ispanakalbė drama „Visi žino“. Juostoje pasakojama apie iš Buenos Airių į mažą Ispanijos miestelį keliaujančią šeimą, o pagrindinius vaidmenis atlieka Penélope Cruz ir Javieras Bardemas.

O kiek festivalyje surasime lietuviško atspalvio? Lietuviški filmai šįkart nepateko nė į vieną programą, bet lietuvių režisierė Alantė Kavaitė, gyvenanti Prancūzijoje yra viena iš konkursinės programos  „Trumpametražių filmų ir Cinefondation“ žiuri narė. Lietuviškas kino stendas išplėtė savo valdas ir pristato visus naujus lietuviškus filmus. „Lithuanian Films“ stendas – tai traukos vieta, ambasada, susitikimų erdvė“, – sako Dovilė Butnoriūtė, Lietuvos kino centro filmų sklaidos, informacijos atstovė. Beje, ji pasidžiaugė, kad į programą „Producers on the Move“ pateko prodiuseris Lukas Trimonis, prodiusavęs filmus „Stebuklas“, „Siena tarp Rytų ir Vakarų“.

Kanų festivalis paskelbė, jog šiemet tiek svečiai, tie žurnalistai sulauks aibės pasikeitimų. Festivalis, pakeitęs kino seansų žiniasklaidos atstovams laiką, sukėlė šimtų prancūzų ir užsienio kritikų pasipiktinimą. Dabar reikės laukti kitos dienos po raudonojo kilimo premjerų, kad galėtum pasižiūrėti daugumą filmų. O ar kils sumaištis, sužinosime festivalio eigoje.

Žurnalistai kandžiai ironizuoja ir kitą T. Fremaux paskelbtą pareiškimą, kad festivalio svečiams bus draudžiama darytis asmenukes ant raudonojo kilimo, nes taip jie neva sukelia „nepageidaujamą netvarką“ prieš premjeras. Tad netikėtumų dar bus. Kad ir ką minėtum, kaip spėliotum Kanų paslapčių, būsimų intrigų, jėgų pasidalijimo eigą, vis tiek nenuspėsi. Dabar belieka laukti filmų peržiūrų ir tikėtis. Gal kino meistrai pasirodys neišsikvėpę, nustebins ir taip suformuos būsimą kino landšaftą... Gal išnirs kas nors naujo ir netikėto. Pažiūrėsime...

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.