captcha

Jūsų klausimas priimtas

N. L. Kašelionienė: klaidinga manyti, jog F. Kafkos kūryba – niūri

Trečiadienį bus minimos 130-osios rašytojo Franzo Kafkos gimimo metinės. F. Kafkos kūrybos tyrinėtojai teigia, kad jam pavyko pralenkti laiką – rašytojas skaitomas, tyrinėjamas, cituojamas iki šiol.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Trečiadienį bus minimos 130-osios rašytojo Franzo Kafkos gimimo metinės. F. Kafkos kūrybos tyrinėtojai teigia, kad jam pavyko pralenkti laiką – rašytojas skaitomas, tyrinėjamas, cituojamas iki šiol.

Maištaujantis, nestokojantis ironijos ir fantazijos, siekiantis priversti skaitytoją mąstyti – taip apibūdinamas rašytojas Franzas Kafka. Iš keturiasdešimt vienerių gyvenimo metų daugiau nei penkiolika jis skyrė kūrybai. Per juos, pasak Lietuvos edukologijos universiteto docentės Nijolės Leonoros Kašelionienės, sukūrė ne itin daug, tačiau amžinų prozos kūrinių. Pagrindinis F. Kafkos kūrybos impulsas buvo siekis maištauti.

„Kafka yra pasakęs, kad jis kūrė dėl to, jog nori įgyvendinti troškimą išsprūsti iš tėvo įtakos sferos, nes tėvas buvo labai energingas, despotiškas“, – pasakoja N. L. Kašelionienė.

Pasak pašnekovės, ne itin lengvas rašytojo gyvenimas bei asmenybė turėjo įtakos ir jo kuriamiems personažams – jo herojai negalintys pasipriešinti, svetimi savo aplinkoje.

„Jis rinkosi personažus, kurie yra kompleksuoti, jaučia kaltę, bet nežino dėl ko, jaučia nerimą, dažnai tai yra visiškai maži žmonės, jo personažai – niekuo nepasižymintys“, – teigia Lietuvos edukologijos universiteto docentė.

F. Kafkos personažai, pasak docentės, artimi Alberto Camus, Fiodoro Dostojevskio, Gustavo Flobero kurtiems personažams. F. Kafka stengėsi rašyti taip, kad priverstų skaitytoją jaustis nepatogiai ir galvoti.

„Iki šiol egzistuoja Kafkos paslaptis – kaip čia yra, nes tie kūriniai nepasižymi niekuo ypatinga, netgi kai kam skaitant iš pradžių gali atrodyti ir nuobodūs, ir slegiantys, ir niūrūs. Na, tiesiog kiekvienas suranda savo santykį su Kafka pamažu ir palaipsniui“, – mano pašnekovė.

Vis dėlto F. Kafkos kūrybos tyrinėtojai teigia, kad jam pavyko pralenkti laiką: rašytojas skaitomas, tyrinėjamas, cituojamas iki šiol.

„Jo kūryboje pavaizduotos tokios antihumanizmo, absurdo apraiškos, kurios mus lydi ir šiandien, biurokratija, kuri gali žmogų sunaikinti“, – sako N. L. Kašelionienė.

Docentė pabrėžia, kad klaidinga manyti, jog F. Kafkos kūryba yra niūri: jo romanuose, o ypač apsakymuose, gausu juodojo humoro, šypseną keliančio absurdo, skatinančio F. Kafkos knygas atsiversti ne kartą.   

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...