captcha

Jūsų klausimas priimtas

Pasaulinis folkloro tyrėjų kongresas – pirmą kartą Lietuvoje

Lietuvoje pirmąkart rengiamas Tarptautinės folklorinių naratyvų tyrimų draugijos (ISFNR) kongresas. Šiemet jis – XVI-asis. Kongreso tema – „Folklorinis naratyvas šiuolaikiniame pasaulyje: vienovė ir įvairovė“.
K. Kavolėlio (BFL) nuotr.
K. Kavolėlio (BFL) nuotr.

Lietuvoje pirmąkart rengiamas Tarptautinės folklorinių naratyvų tyrimų draugijos (ISFNR) kongresas. Šiemet jis – XVI-asis. Kongreso tema – „Folklorinis naratyvas šiuolaikiniame pasaulyje: vienovė ir įvairovė“. 

Kaip skelbia organizatoriai, ISFNR yra autoritetinga tarptautinė akademinė organizacija, siekianti skatinti mokslinį bendradarbiavimą pasakojamojo folkloro tyrimų srityje. Oficialių ISFNR narių visame pasaulyje skaičius šiuo metu yra daugiau kaip septyni šimtai, jų moksliniai interesai aprėpia ne vien folklorą, bet ir daugelį humanitarinių ir socialinių mokslų bei kultūros sričių, kaip antai antropologiją, kultūrologiją, lyginamąją literatūrologiją, kalbotyrą, istoriją, muziejininkystę, pedagogiką, etnografiją ir t. t. 

Kas ketveri metai vis kitoje šalyje organizuojami pasauliniai ISFNR kongresai yra didžiausi ir reprezentatyviausi šios srities humanitarų forumai. 2009 m. įvykęs XV kongresas Atėnuose sutapo su šios draugijos įkūrimo 50-mečiu. Atėnuose Lietuva pateikė pasiūlymą kitą, 16-ąjį, kongresą surengti Vilniuje. Taigi šiųmečiame renginyje Vilniuje tikimasi iki 300 dalyvių. Kongreso metu taip pat organizuojami du mažesni simpoziumai ir Generalinė ISFNR narių asamblėja. 

Šiųmete kongreso tema folklorinį naratyvą siūloma suvokti pačia plačiausiąja prasme: ne vien kaip tradicinę pasakojamąją tautosaką ir klasikinius jos žanrus (pasakas, sakmes, padavimus ir pan.), bet ir kaip apskritai daugelį nūdienos visuomenėje egzistuojančių verbalinės raiškos ir socialinės komunikacijos formų, pradedant individualiais autobiografiniais pasakojimais ir baigiant įvairiopu internetiniu folkloru, žiniasklaidos diskursais, stereotipiniais įvaizdžiais ir pan. 

Kongreso metu taip pat bus siekiama išgryninti teorinį folklorinio pasakojimo apibrėžimą. Atskirai bus gvildenama pasakojančio žmogaus (homo narrans) kategorija ir naratyviniai atminties konstravimo būdai, taip pat socialinė naratyvų reikšmė (beje, 2012 m. pasirodė LLTI mokslininkų parengta monografija „Homo narrans: follorinė atmintis iš arti“). Bus analizuojama globalumo ir lokalumo priešprieša, atskirų tradicijų (nacionalinių, socialinių, klasikinių ir moderniųjų) bendrumai, skirtumai ir sąveikos, taip pat – naratyvų sklaidos ir gyvavimo būdai moderniųjų technologijų amžiuje. 

Atskiras sesijas numatoma skirti folklorinių tekstų vertimo problemoms, pasakotojo ir auditorijos santykiams, šiuolaikiniams tikėjimams bei su jais siejamoms populiarioms praktikoms ir t. t. Be to, kadangi 16-asis ISFNR kongresas vyksta Vilniuje, ketinama ypatingą dėmesį sutelkti į vilnietiškąją litvakų kultūrą ir žydų tradiciją Lietuvoje. 

Kongresas įvyks birželio 25–30 d.

Įdomiausias ir svarbiausias žinias sekite ir LRT „Facebook“ paskyroje! 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...