captcha

Jūsų klausimas priimtas

Pažadas ištesėtas: dailininkas Jonas Rimša įamžintas knygoje

Žurnalistė Aurelija Almonė-Akstinienė ištesėjo garsiam Lietuvos išeivijos dailininkui Jonui Rimšai duotą pažadą – išleido apie jį knygą „Užbūrė Alauše nuskendę varpai“.
 
Alkas.lt nuotr.
Alkas.lt nuotr.

Žurnalistė Aurelija Almonė-Akstinienė ištesėjo garsiam Lietuvos išeivijos dailininkui Jonui Rimšai duotą pažadą – išleido apie jį knygą „Užbūrė Alauše nuskendę varpai“.

Kaip praneša LRT televizijos laida „Panorama“, su dailininku Jonu Rimša žurnalistė Aurelija Almonė-Akstinienė susipažino lankydamasi Jungtinėse Valstijose septintojo dešimtmečio pabaigoje. Po kelionių dailininkas gyveno Santa Monikoje, bendravo su Amerikos lietuviais, tarp jų ir poetu Bernardu Brazdžioniu. Nedideliame Rimšos namelyje prie vandenyno A. Almonę-Akstinienę pribloškė dailininko paveikslai.

„O jis taip sėdi kamputy ir šypsosi, švelniai, labai gražiai taip šypsosi. Ir nekalba, nieko neklausinėja.  Aš prie vieno paveikslo, prie kito tik puldinėju. Susijaudinau labai, tiesiog stresas. Tada ir prasidėjo mūsų draugystė“, – sako knygos autorė.

Grįžusi į Lietuvą, žurnalistė apie Joną Rimšą parašė straipsnį, netrukus su dailininku pradėjo susirašinėti. Laiškus, nematytas jo nuotraukas, paveikslų reprodukcijas A. Almonė-Akstinienė sudėjo į knygą „Užbūrė Alauše nuskendę varpai“. Pasak autorės, dailininkas jai rašęs apie kolegas, Boliviją, parodas, ji aprašydavo savo keliones, gamtą. Švelnaus būdo, dvasingas, intelektualus Jonas Rimša buvęs vienišius, politika nesidomėjęs.

„Darbais įrodė, kaip myli savo tėvynę, kadangi  visą laiką dovanojo Lietuvai daug savo darbų ir prisimindavo savo laiškuose visada – linkėjimai mano Tėvynei, visad nepamiršdavo savo krašto“, – sako knygos autorė.

Jonas Rimša gimė Svėdasuose 1903-iaisiais, tarpukariu išvyko į Braziliją, daug keliavo, gyveno Argentinoje, Bolivijoje, Jungtinėse Valstijose, Taityje. Bolivijos vyriausybė, dailininkui suteikė Bolivijos Garbės piliečio titulą, apdovanojo aukščiausiu iš civiliams skiriamų „Andų Kondoro kavalieriaus“ ordinu.

Dailininkas mirė 1978-aisiais. Iki mirties su J. Rimša susirašinėjusi Akstinienė sako, ištesėjusi savo pažadą – parašyti apie dailininką knygą.  

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...