captcha

Jūsų klausimas priimtas

Senoviniais karelų raštais marginti gaminiai paklausūs ir šiandien

Pusantro šimto kilometrų nuo Karelijos sostinės Petrozavodsko įsikūrusi tautinių gaminių įmonė vienintelė šalyje tęsia tautines tradicijas. Jos gaminiai ypač populiarūs tarp turistų, vertinančių senovinių Karelijos meistrų raštus.
ethnomuseum.ru nuotr.
ethnomuseum.ru nuotr.

Pusantro šimto kilometrų nuo Karelijos sostinės Petrozavodsko įsikūrusi tautinių gaminių įmonė vienintelė šalyje tęsia tautines tradicijas. Jos gaminiai ypač populiarūs tarp turistų, vertinančių senovinių Karelijos meistrų raštus.

„Mašinomis 85 metus Medvežjegorske dirbančioje įmonėje senoviniais raštais siuvinėjami keliasdešimties rūšių gaminiai. Ypač vertinami rankšluosčiai perkami ne tik dovanoti. 

„Senovėje toks rankšluostis turėjo būti kiekviename name, kad namai būtų turtingi, viešpatautų laimė, meilė, būtų jauku“, – pasakojo UAB „Karelskije uzori“ gamybos meistrė Liubov Pirogova ir pridūrė, kad jie perkami ir dabar.

Rankų darbo servetėlė gaminama visą dieną. Todėl ji labai brangi – kainuoja šešiasdešimt, skaičiuojant  litais.

Pasak įmonės atstovų, gaminiai daugiausia realizuojami Karelijoje ir Rusijoje, bandoma megzti ryšius su šalia esančia Suomija. Labiausiai servetėles, prijuostes, galvos apdangalus ir kitus gaminius perka turistai. Įmonė siuva ir tautinius kostiumus, darbo drabužius.

„Jeigu gaminiai nebūtų populiarūs, fabrikas bankrutuotų. Negaliu  pasakyti, kiek rūšių gaminame, bet eskizų kuriame labai daug. Siuvinėjame tik ant lino, nes tai ekologiška medžiaga“, – sakė meistrė.

Tautiniai motyvai siuvinėjami tik baltos ir raudonos spalvos siūlais. Pasak muziejininkų, į šiaurę nuo Onegos ežero gyvenusiems žmonėms trūko saulės. 

„Balta spalva – švaros spalva, raudona – saulės. Šie motyvai iliustruoja, ką moteris matė gamtoje – tai ežerai, kurių pas mus labai daug. Juos pavaizduodavo lygia arba banguota linija. Karelija turtinga akmenų – akmuo pavaizduotas apskritimais. Tuos apskritimus išdėstydavo kaip gėlytes, tačiau pirmiausia žiūrėjo, kad būtų gražu“, – pasakojo Medvežjegorsko krašto muziejaus direktorius Sergejus Koltirinas.

Dar vienas originalus įmonės gaminys – galvos apdangalas, vadinamasis karelų kykas. Pasak muziejininkų, seniau moterys po juo būtinai turėjo slėpti plaukus.

„Kad bloga jėga neįeitų į moters organizmą, kad moteris būtų švelni, mylinti žmona ir motina, o vakare, kai pasilikdavo dviese su vyru, jau galėdavo nusiimti apdangalą ir parodyti plaukus“, – atskleidė muziejaus direktorius.

Gaminius parodose vakarų Europoje eksponuojanti įmonė sunkiai prisikviečia siuvėjų ir siuvinėtojų. Pasak įmonės atstovų, darbas sudėtingas, o atlyginimas menkas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...