captcha

Jūsų klausimas priimtas

Spektaklis „Judas Iskarijotas“ Kauno kameriniame teatre gyvuoja 20 metų

Spektaklis, gyvuojantis scenoje du dešimtmečius – itin retas reiškinys teatro padangėje. Tokiu reiškiniu galima vadinti pieš dvidešimt metų, 1993 m. gegužės mėnesį, režisieriaus Stanislovo Rubinovo bei kitų kūrėjų pastangomis Kauno kameriniame teatre sceną išvydusį spektaklį – pagal Leonido Andrejevo apysaką „Judas Iskarijotas“.
 
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Spektaklis, gyvuojantis scenoje du dešimtmečius – itin retas reiškinys teatro padangėje. Tokiu reiškiniu galima vadinti pieš dvidešimt metų, 1993 m. gegužės mėnesį, režisieriaus Stanislovo Rubinovo bei kitų kūrėjų pastangomis Kauno kameriniame teatre sceną išvydusį spektaklį – pagal Leonido Andrejevo apysaką „Judas Iskarijotas“.

Sceninę teksto (apysaką iš rusų kalbos išvertė Vida Savičiūnaitė) versiją spektakliui sukūrė aktorius Aleksandras Rubinovas. Jis vaidina ir visus šios istorijos personažus. Lygiavertis aktoriaus scenos partneris – kompozitorius Giedrius Kuprevičius, sukūręs muziką ir gyvai ją atliekantis spektaklio metu. Scenografiją sukūrė Artūras Imbrasas.

Pirmadienio vakarą spektaklio kūrėjai kartu su žiūrovais mėgins pasvarstyti, kur slypi spektaklio ilgaamžiškumo paslaptis, kas lėmė jo gyvavimo sėkmę. Dar kartą bus priminta, jog L. Andrejevo apysaka „Judas Iskarijotas“ Kauno teatralus sudomino netradiciniu mąstymu ir savitu požiūriu į susiformavusias dogmas.

Biblinis personažas Judas mūsų sąmonėje užfiksuotas kaip išdaviko simbolis, blogio dėmuo, tamsioji jėga. Dantė jį įkurdino devintajame pragaro rate, o M. Bulgakovas romane „Meistras ir Margarita“ Judą, kaip juodžiausią piktadarį, nubaudė užtarnauta bausme – savižudiška mirtimi ir užtarnauta nešlove. Tačiau apysakos autorius L. Andrejevas įžvelgė Judo charakteryje maištautoją, paaukojusį garbę ir gyvenimą tam, kad mestų iššūkį Dievui. Jo Judas yra vienas geriausių literatūrinių bandymų, kur mėginama suprasti motyvus, kokiais vadovavosi apaštalas, išduodamas savo mokytoją.

Judas ne šiaip sau nori būti pirmas po Jėzaus, bet būti šalia, parodyti savo mokytojui, kad pasaulis yra jo nevertas, kad jame valdo žmonių tuštybė ir vienodai garsiai šaukiama „Ant kryžiaus!“ ir „Osana!“

L. Andrejevas Judą pasirinko kaip kovotoją su žemiška (ir dangiška) tvarka. Rašytojas drąsiai pervertino dviejų tūkstantmečių senumo istoriją, kad supurtytų skaitytojo sąmonę, priverstų pergyventi atvertą išdavystę ir beprasmybę.

Kauno kamerinio teatro spektaklis „Judas Iskarijotas“ per 20 metų dalyvavo ne viename tarptautiniame renginyje. 1996 metais VI tarptautiniame teatro festivalyje „Baltijskij dom“ Sankt Peterburge buvo apdovanotas prizu už geriausią rusų klasikos interpretaciją, o aktorius A. Rubinovas pelnė apdovanojimą už geriausią vyro vaidmenį.

„Tai – tikras dramos spektaklis, pasižymintis aukšta teatro kultūra. Jame veikia visi dramos teatro elementai: muzika, išreiškianti herojaus tragizmą, šviesų ir spalvų sprendimai, perteikiantys laiko tėkmę, Judo pakilimus ir nuopuolius. (...) Aleksandras Rubinovas – stiprus, protingas, temperamentingas aktorius. Jo darbas – tai aukščiausio laipsnio teatrinis sąlygiškumas ir tikras aktoriaus gyvenimas“, – apie spektaklį teigė teatro kritikė iš Sankt Peterburgo Nina Riabiniec.

„Judo Iskarijoto“ ilgaamžiškumas įrodo, kad pamatinės temos nepavaldžios laikui, o geras kūrinys kaip ir geras vynas nesensta. „Judas Iskarijotas“ tapo Kauno kamerinio teatro repertuaro veteranu, kokybės ženklu, kūrybos istorija, pažymima teatro pranešime.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...