captcha

Jūsų klausimas priimtas

Išleisti Lenkijos prezidento močiutės prisiminimai apie vaikystę Žemaitijoje

Lietuviškai išleista Lenkijos prezidento močiutės Magdalenos Komorovskos atsiminimų knyga apie Žemaitiją. Ji pasakoja apie vaikystę, praleistą Lietuvoje.  
 
„Tyto alba“ nuotr.
„Tyto alba“ nuotr.

Lietuviškai išleista Lenkijos prezidento močiutės Magdalenos Komorovskos atsiminimų knyga apie Žemaitiją. Ji pasakoja apie vaikystę, praleistą Lietuvoje.

Knygoje „Sugrįžimas į Žemaitiją“ pasakojama apie Magdalenos Komorowskos vaikystę ir ankstyvą jaunystę XX amžiaus pradžioje Žemaitijoje, Šaukėnų ir Džiuginėnų dvareliuose. Magdalena Komorowska  Nalęcz-Gorskich – lenkų bajoraitė, vaikystę ir jaunystę praleidusi Žemaitijoje, vėliau Peterburge ir Vilniuje.

Po Antrojo pasaulinio karo Komorowskių šeima buvo perkelta į Lenkiją, kur iki savo mirties ir gyveno autorė. Komorowska turėjo dešimt anūkų, vienas jų – dabartinis Lenkijos prezidentas Bronislavas Komorowskis.

Tai pasakojimas apie XX amžiaus pradžios lenkiškų dvarų Lietuvoje buitį ir būtį: apie vakarus po liepomis ir namų koncertus, iškylas ant Šatrijos kalno, Kūčių, Kalėdų ir Velykų šventes, apie vaikų žaidimus, dvarininkų dėvėtus drabužius, papročius ir įpročius, apie tarnų ir ponų pasaulius. Kaip sako knygos leidėjai, visa tai matoma tiek anuometinio vaiko ir jau subrendusio žmogaus akimis. „Sugrįžimas į Žemaitiją“ autorė rašė nuo 1952-ųjų, jie pasak autorės dukros, buvo atokvėpis po karo meto tragedijų, padėjęs išgyventi sunkius laikus.

„Mes norim pristatyt Žemaitijos praeities dalį. Skaitytojai gali susipažinti su tradicijomis, su įvykiais – to žemėlapyje nėra, o  ji  gali praplėsti kultūrinius akiračius. Šis aspektas man svarbiausias: svarbu elgtis su istorija taip, kad ji praturtintų ir jos nebijotume“, – sako Lenkijos instituto direktorė dr. Malgorzata Kasner.

Ši knyga Lenkijoje pasirodė prieš dvejus metus, į lietuvių kalbą ją išvertė vertėjas Kazys Uscila. Knygą išleido leidykla „Tyto alba“ drauge su Lenkijos institutu Vilniuje. 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...