captcha

Jūsų klausimas priimtas

„MG Baltic“ atsisako J. Basanavičiaus monumento – mažesnį modelį dovanojo Signatarų namams

Monumentali signataro Jono Basanavičiaus skulptūros versija koncerno „MG Baltic“ užsakymu nebebus kuriama, tačiau mažesnį jos modelį koncernas dovanojo šio paminklo idėją palaikiusiam Lietuvos nacionaliniam muziejui.
Skulptorius Algirdas Bosas. Organizatorių nuotr.
Skulptorius Algirdas Bosas. Organizatorių nuotr.

Kaip pranešė koncerno atstovai, 51 centimetro aukščio bronzos skulptūra, kurią pagal tarpukario menininko Rapolo Jakimavičiaus maketą kūrė skulptorius Algirdas Bosas, Nacionalinio muziejaus padaliniui Signatarų namams padovanota pirmadienį. Sėdinčio J. Basanavičiaus skulptūrai vieta rasta šalia patriarcho darbo stalo jam skirtame muziejaus kambaryje.

„MG Baltic“ pranešė, kad A.Bosas jau buvo sukūręs ir natūralaus dydžio skulptūros modelį iš molio, bet jis buvo sunaikintas, kai savivaldybė paskelbė naują konkursą skulptūrai. „MG Baltic“ bei Lietuvos nacionalinis muziejus siekė, kad A. Boso skulptūra būtų pastatyta K. Sirvydo skvere, tačiau dar pernai savivaldybė apsisprendė, jog paminklas J. Basanavičiui stovės aikštelėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją.

„Kartais svajonės sudūžta, tačiau šiuo atveju mūsų svajonė tiesiog gerokai sumažėjo. Kita vertus, šio kūrinio simbolika ir meninė vertė dėl to nė kiek nenukentėjo, o jos buvimas Signatarų namuose suteikia naujų prasmių. Tikiuosi, kad anksčiau ar vėliau Vilnius vis dėlto praturtės ir garbingoje vietoje stovinčiu J. Basanavičiaus paminklu“, – skulptūros įteikimo ceremonijoje teigė „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus.

Savivaldybė praėjusių metų pabaigoje paskelbė konkursą paminklui, iš viso pasiūlyta 16 pretendentų, iš jų tris geriausius dar sausio pradžioje atrinko paveldosaugininkų ir kitų ekspertų komisija. Savivaldybė rezultatus žada paskelbti šią savaitę. Nepaisant atrinktų nugalėtojų, komisijos atstovai pateiktus darbus vertino skeptiškai, darbai sulaukė ir diskusijų visuomenėje, apie 80 menininkų menininkai viešai paragino pripažinti konkursą neįvykusiu.

Koncernui nepavyko ir kita su J. Basanavičiumi susijusi akcija. Praėjusią savaitę Seimo nariai savo pašto dėžutėse rado istoriko Algirdo Grigaravičiaus knygą „Atsiskyrėlis iš Suvalkijos“ bei „ MG Baltic“ prezidento Dariaus Mockaus sveikinimo atviruką su Vasario 16-ąja. Šią dovaną parlamentarai įvertino nevienareikšmiai, „valstiečių“ atstovas Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tikino, kad knygos buvo surinktos ir grąžintos koncernui.

„MG Baltic“ teigia, kad knygos dar nėra gautos bei pabrėžia, kad įvairių knygų, skirtų Lietuvos kultūrai ir istorijai tyrinėti, leidimą rėmė ir anksčiau.

Peripetijos dėl J. Basanavičiaus paminklo, kaip skelbta žiniasklaidoje, gali sietis ir su teisėsaugos atliekamu politinės korupcijos tyrimu, jame įtarimai dėl kyšininkavimo pateikti koncerno „ MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui ir buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui. Tyrime teisėsaugos apklausti politikai patvirtina, kad buvo klausinėjami ir apie šią skulptūrą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...