captcha

Jūsų klausimas priimtas

Š. Birutis: Premjeras turi aiškiai pasakyti, kokia dalis ES paramos atiteks kultūrai

Kultūros ministras Šarūnas Birutis sako sunerimęs po 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos komisijos posėdžio, kuriame pasiūlytas neadekvačiai mažas Nacionalinės pažangos programos finansavimas kultūrai, nors kultūros lauko lūkesčiai labai dideli.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis sako sunerimęs po 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos komisijos posėdžio, kuriame pasiūlytas neadekvačiai mažas Nacionalinės pažangos programos finansavimas kultūrai, nors kultūros lauko lūkesčiai labai dideli.

Kultūros ministerija pranešė, kad minėtoji komisija atmetė Kultūros ministerijos siūlymą dėl poreikio kultūros sričiai, nekeldama nustatytos 4 proc. ribos kultūros prioritetui persvarstymo klausimo. Ministras teigia, kad ši komisijos nustatyta procentinė dalis netenkina net minimalaus kultūros investicinio poreikio.

Š. Birutis artimiausiu metu ketina tai aptarti su Premjeru ir sako sieksiąs, kad būtų užtikrintas adekvatus kultūros srities finansavimas 2014–2020 m. ES paramos laikotarpiu.

„Šiandien kultūros lauko lūkesčiai yra labai dideli, todėl sieksiu, kad kultūra 2014-2020 metų ES paramos laikotarpiu patenkintų bent jau minimalų kultūros poreikį – 2,5 mlrd. litų. Todėl būtina, kad šiandien išsisklaidytų visos manipuliacijos ir Premjeras aiškiai pasakytų, kiek šiai Vyriausybei svarbi mūsų kultūra ir jos išsaugojimas ateities kartoms“, – sako Š. Birutis.

Pasak ministro, atlikus skaičiavimus kultūros poreikis būtų apie 4,6 mlrd. litų, tačiau pasirenkdama struktūrinių fondų investavimo prioritetus ministerija poreikį sumažino iki 2,5 mlrd. litų.

„Kultūros ministerijos specialistai dalyvauja derybose su Europos Komisija, kuri palaiko mūsų specialistų pasiūlymus, tačiau kažkodėl vis dažniau manipuliuojama Europos Komisija, kuri neva prieštarauja ES lėšų skyrimui kultūrai. Tai netiesa.

Mūsų kaimynai jau praėjusiame ES finansavimo laikotarpyje susitvarkė kultūros paveldą ir padidino kultūros prieinamumą, o mūsų biurokratams neparanku keisti praėjusios Vyriausybės dokumentą ir perskirstyti proporcijas pagal naujos Vyriausybės prioritetus“, – teigia kultūros ministras.

Pasak Š. Biručio, šiandien tiek politikai, tiek biurokratai turi suprasti, kad tai paskutinė Lietuvos galimybė pasinaudoti ES parama ir diegti bei plėtoti kūrybines industrijas, sutvarkyti Lietuvos muziejus, bibliotekas, paveldą bei paversti juos traukos centrais, kuriuose būtų užtikrintas kultūros prieinamumas ir dalyvavimas kiekvienam Lietuvos piliečiui. „Eurostat“ duomenimis, Lietuvos visuomenės dalyvavimas kultūroje yra vienas žemiausių ES.

ELTA primena, kad neseniai pristatęs 16-osios Vyriausybės šimto dienų darbo rezultatus Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius apie kultūros sritį neužsiminė, tačiau vėliau įvardijo kultūrą kaip prioritetinę sritį ir patikino, jog Kultūros ministerijai tapus asignavimų valdytoja įvyks lūžis kultūriniame gyvenime ne tik kalbose, bet ir darbuose.

„Bus nukreipti asignavimai, lėšos pirmiausia tiems kultūrinės srities objektams, kurie yra pradėti statyti, bet šiuo metu nėra užbaigti. Tikrai dabar vyksta diskusija dėl naujos finansinės perspektyvos peržiūros, ir manau, kad Kultūros ministerijai bus priskirti ir paveldo subjektai, ji taps rimtu asignavimų valdytoju, planuotoju, atsakingu už tam tikrus pokyčius dirbant šitai Vyriausybei ir pačiam kultūros ministrui“, – sakė A. Butkevičius.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...