captcha

Jūsų klausimas priimtas

J. Basanavičiaus sodyboje-muziejuje – Lietuvos dvarų piešinių paroda

Jono Basanavičiaus sodyboje-muziejuje Ožkabaliuose atidaryta architekto, kultūros paveldo sergėtojo Arūno Eduardo Paslaičio dvarų piešinių paroda. Autorius Lietuvos nacionaliniam muziejui yra padovanojęs per keturis dešimtmečius sukauptą dvarų piešinių ir fotografijų kolekciją.
LRT stop kadras
LRT stop kadras

J. Basanavičiaus sodybos-muziejaus galerijoje tilpo 14 A. E. Paslaičio paveikslų. Kai kurie nutapyti prieš beveik tris dešimtmečius. Pavyzdžiui, Zyplių dvaras – 1989-aisiais, Vilkėno dvaras – prieš beveik 25 metus.

Senosios architektūros statiniai paveiksluose užfiksuoti įvairiomis priemonėmis – grafitu, akvarele, anglimi, sausu tušu ir spalvotais pieštukais.

Lietuvos dvarų metraštininku vadinamo architekto A. E. Paslaičio piešiniai atlikti profesiniu tikslumu, taip meno kūrinys tampa ir istoriniu dokumentu, gelbstinčiu nuo visiškos nebūties daugelį paveldo objektų. Autorius dvarų piešinių kolekciją 670 yra padovanojęs Lietuvos nacionaliniam muziejui, yra išleistas ir albumas. 

„Pastaruoju metu kaip tik A. E. Paslaitis lankėsi mūsų apylinkėse, piešė čia netoliese esančius dvarus arba tik jų likučius, deja. Kadangi knygoje matome ir toje nacionalinio muziejaus kolekcijoje yra nedidelė Sūduvos-Suvalkijos dalis ir, manau, ji yra papildoma, ir tikimės, kad tuos darbus galbūt po pusmečio išvysime čia Sūduvos žemėje“, – sako J. Basanavičiaus sodybos-muziejaus vedėja Rūta Vasiliauskienė.

Vienas pirmųjų dvarų, kurio griuvėsius autorius užfiksavo, buvo Merkinės dvaras Šalčininkų rajone. Tai garsiosios XVIII amžiaus Pavlovo Respublikos sostinė. Dabar A. E. Paslaičio keliai nusidriekia į Baltarusiją, Ukrainą ir buvusią Prūsiją, kur dar galima rasti senosios Lietuvos kultūros pėdsakų.

Autorius labai puikiai perteikė dvasią ir atmosferą šių dvarų. Kai kuriuos dvarus pamačiau pirmą kartą, o kai kuriuos pamačiau tokiame stovyje, kokiame nemačiau, nes jie dabar yra pakankamai gražiai sutvarkyti, kaip antai, Zyplių dvaras, Gelgaudiškio dvaras. Aš manau, kad būtent šis autorius, kai užfiksavo tuos dvarus, toje būsenoje, kokia buvo, nes tai išliekamoji vertė, nes matosi tų dvarų charakteris, savotiškai nenudailintas, nepagražintas, autentiškas“, – žavisi aktorius, parodos lankytojas Tomas Erbrėderis.

Lietuvos dvarų piešinių paroda J. Basanavičiaus sodyboje-muziejuje veiks iki spalio.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...