captcha

Jūsų klausimas priimtas

Gimtajame Zapyškyje – dailininko A. Obcarsko kūrybinės brandos vaisiai

Prie Nemuno vingio prigludęs Zapyškio miestelis garsus ne tik praeitimi, bet ir šiuolaikiniais menininkais: čia gimė Lietuvos fotomenininkų patriarchas Antanas Sutkus ir vienas ryškiausių viduriniosios kartos dailininkų Antanas Obcarskas. Savaitgalį šis tapytojas pristatė savo darbų parodą Zapyškio pagrindinėje mokykloje.
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Prie Nemuno vingio prigludęs Zapyškio miestelis garsus ne tik praeitimi, bet ir šiuolaikiniais menininkais: čia gimė Lietuvos fotomenininkų patriarchas Antanas Sutkus ir vienas ryškiausių viduriniosios kartos dailininkų Antanas Obcarskas. Savaitgalį šis tapytojas pristatė savo darbų parodą Zapyškio pagrindinėje mokykloje.

Beje, 1957–1962 metais Zapyškio mokyklai vadovavo būsimojo tapytojo tėvas Antanas Obcarskas.

Parodos atidarymo proga surengtoje šventėje kalbėta, jog laivai, burės, horizontai – šios temos A. Obcarską svaigina nuo pat vaikystės. Laivo simbolis persikėlė ne tik į dailininko paveikslus, bet ir padėjo surasti savo antrąją pusę. Su būsimąja savo žmona poete ir aktore Daiva Čepauskaite Antanas susipažino ant kranto, o draugauti pradėjo plaukiodami sena, prieškario laikus menančia medine jachta. Na, o galutinai jį pavergė D. Čepauskaitės eilėraščiai. Keletą jų poetė perskaitė ir Zapyškio mokyklos salėje susirinkusiems vyro kraštiečiams.

Garsiosios menininkų grupės „Angis“ nario A. Obcarsko kūryboje menotyrininkai daugiausia įžvelgia fovizmo tendencijų. Tai – dailės kryptis, kurios svarbiausia išraiškos priemonė yra spalva.

„A. Obcarskas yra pasiekęs tokį tapybos brandos laipsnį, kad gali puikiai išsiversti be literatūros, aiškaus naratyvo. Formos ir koloritas, sodri tekstūra ir jų santykiai, deriniai ir disonansai čia kalba patys už save“, – teigia dailės kritikė Kristina Stančienė.

Produktyvus tapytojas nesileidžia įspraudžiamas į kanonų rėmus, nuolat eksperimentuoja, ieško. Susitikimo gimtajame Zapyškyje metu jis pristatė ir sau būdinga maniera tapytas aliejines drobes, erdvines abstrakcijas.

„Paveikslą dažniausiai nutapau per vieną seansą, vienu atokvėpiu drobėje palikdamas tam tikrą nuotaiką. Žinoma, ne viskas taip paprasta, kaip kažkam atrodo. Aliejinė tapyba turi griežtas taisykles, todėl tenka ir pasikankinti. Tačiau kai pajunti, kad nematoma jėga vedžioja tavo ranką, apima nenusakomas jausmas“, – kūrybos virtuvės paslaptimis dalijosi menininkas, pabrėždamas, kad tapyba reikalauja susikaupimo, drausmės, fizinio ir dvasinio šviežumo.

Renginio atmosferą šildė nuoširdūs prisiminimai, kuriuos dar labiau sustiprino pageltusios albumo nuotraukos: būrys vaikų kelia inkilus, vos kelerių metų Antaniukas su broliu čiuožia rogėmis, kiti nostalgiški senosios Zapyškio mokyklos ir apylinkių vaizdai.

A. Obcarskas gimė 1958 m. Zapyškyje (Kauno raj.), mokėsi Kauno keturmetėje vaikų dailės mokykloje (dabar – Kauno Antano Martinaičio dailės mokykla), studijavo Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikume (Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas), 1982 m. baigė Lietuvos valstybinį dailės institutą (Vilniaus dailės akademija). Nuo 1990 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos, nuo 1993 m. – dailininkų grupės „Angis“ narys.

A. Obcarskis pelnė apdovanojimų, stipendijų: 1993 m. – Lipės apskrities kultūros instituto stipendija (Švalenbergas, Vokietija), 1997 m. – Lietuvos kultūros ir meno aukščiausiojo laipsnio valstybės stipendija, 1997 m. – Pollock-Krasner fondo stipendija (Niujorkas, JAV), 2000 ir 2002 m. – Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir Kauno miesto savivaldybės apdovanojimas už kūrinius parodoje „Geriausias metų kūrinys“, 2005 m. – Kultūros ministerijos individuali valstybės stipendija.

A. Obcarsko kūrinių turi įsigiję Lietuvos, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejai, Modernaus meno centras, Lippės krašto savivaldybė, Vokietijos bei Lenkijos muziejai, taip pat organizacijos ir Lietuvos bei užsienio kolekcininkai.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...