captcha

Jūsų klausimas priimtas

Vilniuje minimas dailininko K. Žoromskio gimimo šimtmetis

Pirmadienį sukanka šimtas metų, kai gimė vienas garsiausių ir talentingiausių Lietuvos dailininkų Kazimieras Žoromskis.
ELTA nuotr.
ELTA nuotr.

Pirmadienį sukanka šimtas metų, kai gimė vienas garsiausių ir talentingiausių Lietuvos dailininkų Kazimieras Žoromskis.

Pirmadienį Vilniuje ant dailininko namų-muziejaus Kalinausko gatvėje sienos bus atidengta K. Žoromskio atminimui skirta lenta. Atminimo lentą sukūrė skulptorius Marius Grušas ir architektas Andrius Marma.

Vienas garsiausių lietuvių išeivijos dailininkų K. Žoromskis gimė 1913 m. kovo 4 d. Smilgiuose (Panevėžio r.). Baigęs Vilniaus ir Vienos dailės akademiją, po Antrojo pasaulinio karo gyveno ir kūrė Italijoje, Ispanijoje, Kolumbijoje, ilgiausiai gyveno JAV. Tarptautinį pripažinimą dailininkas pelnė sukūręs savitą optinio meno kryptį – optinį impresionizmą.

1986 m. sugrįžęs į Lietuvą, K. Žoromskis padovanojo savo kūrinius tėvynei – vieną vertingiausių autorinių kolekcijų, kuri saugoma 1996 m. sostinėje pastatytame K. Žoromskio name-muziejuje.

K. Žoromskio paveikslų yra dvylikoje Europos ir Amerikos muziejų, taip pat Tretjakovo galerijoje Maskvoje, Vatikano pinakotekoje, Lietuvos dailės ir Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuose. Apie 60 dailininko paveikslų yra Ispanijos karališkosios šeimos fonduose. K. Žoromskio biografija ir paveikslai įtraukti į pasaulio meno meistrų žinynus. Tarptautinėse parodose K. Žoromskis dalyvavo kartu su pasaulinio garso dailininkais Marku Šagalu, Salvadoru Dali, Maksu Ernstu ir kitais.

1987 m. dailininkui už nuopelnus Lietuvos kultūrai suteiktas nusipelniusio meno veikėjo vardas. 1999 m. profesorius apdovanotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu. 2001 m. – Amerikos Garbės aukso medaliu, o 2002 m. K. Žoromskis pelnė Amerikos Garbės medalį už nuopelnus menui.

K. Žoromskis mirė 2004 m. balandžio 14 d. Vilniuje.

Gyvendamas ir dirbdamas daugelyje pasaulio šalių, lietuvių dailininkas išlaikė individualų braižą, sukūrė unikalių optinio impresionizmo stiliaus paveikslų, pelnė tarptautinį pripažinimą.

Pasak dailėtyrininkų, ankstyviesiems K. Žoromskio kūriniams būdingas realistinis piešinys, savitas erdvės, šviesos ir spalvos perteikimas. JAV kūrybos laikotarpyje – gausi stilių įvairovė: abstraktusis ekspresionizmas ir klasikinis abstrakcionizmas, savita dailės atmaina, kai sukuriama šviesos ir erdvės iliuzija, panaudojant spektro analizės principus.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...