captcha

Jūsų klausimas priimtas

Kaune eksponuojamos 19 a. mėgėjiškos fotografijos

Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejuje atidaryta paroda iš grafo Stanislovo Kazimiero Kosakovskio fotografijų rinkinio. Taip pat pristatyta antroji dailės istorikės Jolitos Mulevičiūtės knyga apie grafo fotografijas.
wikipedia.org nuotr.
wikipedia.org nuotr.

Eksponuojamuose grafo darbuose – moterų ir vaikų portretai. Fotografuoti jis pradėjo 57 erių, įsteigė laboratoriją, kurią pavadino mėgėjiška foto studija, o fotografuodavo visur – Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje. Bet daugiausiai – Varšuvoje, kur gyveno žiemą, ir netoli Ukmergės, gimtajame Vaitkuškyje, kur leisdavo laiką šiltuoju sezonu – šios gimtosios apylinkės tapo svarbiausia grafo kūrybos vieta.

Per 10 metų jis sukaupė apie 8000 stiklo negatyvų, kurių dalis dingo per Pirmąjį pasaulinį karą. Didžiausia, daugiau nei 6 tūkst. iki šių dienų išlikusi S. K. Kosakovskio fotografijų kolekcija yra saugoma Čiurlionio dailės muziejuje, o nedidelė jų dalis demonstruojama parodoje.

„Pasirinkta moterų ir vaikų portretų tema, nes tai, neskaitant S. K. Kosakovskio peizažų, yra įdomiausia jo kūryboje – portretai išsiskiria ypatingu kompoziciniu išradingumu, tipažų raiškumu“, – pasakojo dailės istorikė dr. Jolita Mulevičiūtė.

Tyrinėtojų žiniomis nė vienos iš Vaitkuškyje darytų nuotraukų grafas nėra pardavęs – jas kaupė albumuose ar dovanodavo draugams, giminaičiams, dvaro tarnautojams. 

S. K. Kosakovskio kūrybą tyrinėjanti dr. Jolita Mulevičiūtė, tai išsamiai aprašė knygoje „Vaitkuškis“: grafas Stanislovas Kazimieras Kosakovskis ir XIX-ojo a. mėgėjų fotografija“.

Paroda ir leidinys – bendras Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir Lietuvos kultūros tyrimų instituto projektas skirtas paminėti 110-ąsias Kosakovskio mirties metines. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close