captcha

Jūsų klausimas priimtas

Istorikas: J. Basanavičius prorusiškas buvo Lietuvos labui

Pirmosios Lietuvos Tarybos pirmininkas Jonas Basanavičius į besikuriančią Bulgariją išvyko kaip Rusijos pilietis ir pasiuntinys su tam tikrais įpareigojimais ir gaunama parama. Tad jo tapatybė gali kelti klausimų, sako istorikas doc. dr. Rimantas Miknys.
Wikimedia nuotr.
Wikimedia nuotr.

„J. Basanavičius buvo praktikas. Jis kreipė Lietuvą iš Vakarų aplinkos į Rytus tam, kad apsaugotų mūsų tautos savitumą ir etniškumą. Tai buvo gerai apgalvotas veiksmas, siekiant, kad Lietuva galėtų sustiprėti ir tapti tuo, kuo yra dabar. Taigi jis buvo prorusiškas, bet iš išskaičiavimo“, – tikina istorikas.

Tačiau mintis, kad jis buvo nusiteikęs prieš lenkus, kelia įtarimų – mat jaunystėje J. Basanavičius rašė eilėraščius lenkų kalba, taip pat prižiūrėjo ir redagavo šia kalba leistą lietuvių laikraštį „Litwa“.

„Nors oficialus šio leidinio redaktorius buvo geras J. Basanavičiaus bičiulis Mečislovas Davainis-Silvestraitis, iš tikrųjų J. Basanavičius prižiūrėjo „Litwos“ veiklą ir pirmuosius leidimus redagavo pats. Tai byloja apie jo politikos lankstumą ir budrumą bei rodo tam tikrus strateginius tikslus“, – pasakoja istorikė dr. Olga Mastianica.

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Istorijos detektyvai“.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...