captcha

Jūsų klausimas priimtas

Laukžemės Madonai – 600 metų?

Iš Kretingos rajono Laukžemės bažnyčios Dievo Motiną su kūdikiu ant rankų vaizduojančią medinę skulptūrą išvežę restauratoriai tikisi patvirtinti menotyrininkų spėjimus, kad jai gali būti 600 metų. 
„Wikimedia Commons“ nuotr.
„Wikimedia Commons“ nuotr.

Iš Kretingos rajono Laukžemės bažnyčios Dievo Motiną su kūdikiu ant rankų vaizduojančią medinę skulptūrą išvežę restauratoriai tikisi patvirtinti menotyrininkų spėjimus, kad jai gali būti 600 metų.

Kad atokiame Lietuvos pakraštyje esančioje kaimo bažnytėlėje gali būti viena seniausių Europoje išlikusių bažnytinių skulptūrų, suvokė ją ten pamačiusi garsi Lietuvos menotyrininkė profesorė Marija Matušakaitė.

Ištyrusi apie 60 centimetrų aukščio skulptūrą ji nustatė, kad Laukžemės Madona yra gotikos meistrų sukurtas originalas.

Atliks cheminę analizę

Pagal Madonos apdarus, apdarų klostes ir net batelių formą profesorė spėja, kad ši skulptūra galėjo būti sukurta maždaug 1420 metais.

Skulptūros amžių padėjo nustatyti ir jos panašumas į tokiu metu sukurtą Liubeko skulptūrą.

„Iki šiol Laukžemės skulptūros amžius menotyrininkų buvo nustatomas tik vizualiai, o restauracijos metu taikant cheminę analizę bus galima gerokai tiksliau pasakyti, kada ji buvo sukurta“, – teigė Lietuvos dailės muziejaus Liaudies meno rinkinių saugojimo ir tyrinėjimo skyriaus vedėja Marija Kuodienė.

Nuims kelis dažų sluoksnius

Pirmiausia restauratoriams nuo skulptūros teks atsargiai nuimti daugybę sluoksnių dažų ir prisikasti iki autentiškų dažų sluoksnio. Tuomet ir paaiškės tikrosios Laukžemės Madonos spalvos.

Manoma, kad Vakarų Europoje išdrožta ši skulptūra į Lietuvą galėjo būti atvežta Hanzos prekybos keliu.

Atokią Laukžemės bažnyčią Madona galėjo pasiekti ir po 1863 metų sukilimo, ir po Antrojo pasaulinio karo, kai saugant nuo suniokojimo vertingesni bažnytiniai kūriniai iš didesnių centrų būdavo išvežami į nedideles kaimo bažnytėles.

Bėgant metams apie perkeltų meno kūrinių vertę mažai kas bežinodavo.

Nerūpėjo net vagims

Skulptūrą Laukžemės bažnyčioje atradusios M. Matušakaitės nuomone, tai buvo Baltijos valstybių mastu reikšmingas radinys. „Daugiau nei metus vaikščiojau apimta euforijos. Maniau, jei nieko daugiau ir nepadaryčiau, pakaktų vien to“, – pasakojo profesorė.

Ji stebėjosi, kaip šios skulptūros anksčiau niekas nepavogė.

Laukžemės Madona stovėjo net ne pačioje bažnyčioje, o tamsiame prieangyje, apkarstyta įvairiais niekučiais. Anksčiau prie šios skulptūros tikintieji degindavo žvakes.

„Paimti skulptūrą ir ją įsidėti į krepšį buvo visai nesunku. Galime džiaugtis, jog vagys dar nėra tokio gero meninio išsilavinimo, kad žinotų jos vertę“, – sakė M. Matušakaitė.

Profesorė svajojo, kad bus padaryta jos kopija, o originalą paims saugoti vyskupija. Tačiau tam niekas lėšų neskyrė ir skulptūra bažnyčios prieangyje buvo iki šiol.  

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...