captcha

Jūsų klausimas priimtas

Mero patarėja: paminklas J. Basanavičiui turėtų iškilti prie Vilniaus filharmonijos

Nepaisant kai kurių ekspertų priešinimosi, skulptūra lietuvių visuomenės veikėjui Jonui Basanavičiui turėtų iškilti prie Lietuvos nacionalinės filharmonijos Vilniuje, sako Vilniaus mero patarėja architektūrai Dalia Bardauskienė.
 
A. Ufarto (BFL) nuotr.
A. Ufarto (BFL) nuotr.

Anot jos, galutinai apsispręsti bendrai dirbusiems savivaldybės ir Kultūros ministerijos ekspertams padėjo Vilniaus savivaldybės tinklalapyje vykdytos visuomenės apklausos rezultatai.

„Didesnė dalis žmonių, 56 procentai, palaikė filharmoniją. Kadangi buvo pavedimas Kultūros ministerijai ir mums, darome rytoj bendrą posėdį, pasirašome ir apsisprendžiame, kad yra Filharmonija ir taškas“,  –antradienį BNS sakė D. Bardauskienė.

Kitai svarstomai vietai – K. Sirvydo skverui – D. Bardauskienės teigimu, priešinosi didesnė dalis diskutavusių ekspertų, taip pat Kultūros paveldo departamento atstovai. Jie įžvelgė kliūčių, nes ši teritorija esą įeina į buvusio Vilniaus žydų geto teritoriją ir paminklo statyboms tektų peržiūrėti kai kuriuos teisės aktus. Ji nurodė, kad iš 14 pasisakiusiųjų ekspertų „šeši rėmė K. Sirvydo skverą“.

Mero patarėja taip pat pažymėjo, kad „dėl pačios skulptūros kaip ir apsispręsta“ – ji būtų liejama pagal Rapolo Jakimavičiaus 1930-aisiais sukurtą ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugojamą maketą. Šios skulptūros kritikai esą nepasiūlė jokios alternatyvos.

„Jei yra rėmėjas, kuris dovanoja skulptūrą, būtų neišmintinga nepriimti dovanos“, – sakė ji.

Nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė sutiko, kad bronzinė sėdinčio J. Basanavičiaus skulptūra būtų geriausias variantas miestui – skulptūrą pagal R. Jakimavičiaus modelį miestui dovanoti įsipareigojęs koncernas „MG Baltic“. Tačiau ji tvirtino, kad mero patarėjos minėtos apklausos duomenimis vilniečiai kaip tik palaikė kitą svarstytą alternatyvą, t.y. K. Sirvydo skverą.

„Pati skulptūra turėtų būti 3–3,2 metrų aukščio, o ta skulptūra yra visiškai nepritaikyta aikštelei prie Filharmonijos. Buvo susitikimas su visuomene, kur specialistai pasakė labai aiškiai, kad tai yra Sirvydo skveras. Nežiūrint to, buvo organizuotas balsavimas. Kiek matau, balsavimas sustabdytas, laimėjo K. Sirvydo skveras“, – BNS sakė B. Kulnytė.

Muziejaus atstovų atsiųstoje nuorodoje į savivaldybės tinklalapio apklausą nurodoma, kad iš 886 balsavusiųjų 424 balsai atiduoti už filharmoniją (beveik 48 proc.), 462 (52 proc.) - už K.Sirvydo skverą. Tuo metu Vilniaus savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus atsiųsti duomenys rodo, kad balsavo beveik šimtu mažiau, t.y. 754 respondentai ir 55 proc. jų paminklo statyboms palaikė K. Sirvydo skverą, 45 proc. – filharmoniją.

„Turime atsispausdinę duomenis, nes taip ir galvojome, kad neleis pasižiūrėti. Reiškia mero patarėja meluoja“, – pridūrė muziejaus direktorė.

Artimiausiu metu savivaldybė ketina skelbti konkursą aikštės sutvarkymo projektui – anot D. Bardauskienės, didelių investicijų neprireiks, nes teritorija, kurioje šiuo metu yra automobilių stovėjimo aikštelė, yra neseniai sutvarkyta.

Paminklo J. Basanavičiui pastatymas numatytas Vyriausybės patvirtintoje Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programoje.

Valstybės atkūrimo 100 metų bus minimas 2018 metais, tačiau vicemeras vylėsi, kad paminklą pavyks pastatyti anksčiau.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...