captcha

Jūsų klausimas priimtas

Parodė kaip atrodė namai tarpukaryje

Parodoje Kauno įgulos karininkų ramovėje – tarpukariu kauniečių butus puošę baldai, šviestuvai, mielos smulkmenos. Parodos rengėjai sako, tuomečiai baldų meistrai sekė naujausias madas Europoje, todėl pasiturinčių kauniečių salonai nedaug kuo skyrėsi nuo vakarietiškų. 
LRT stopkadras
LRT stopkadras

Parodoje – trys išlikę visi baldų komplektai, taip pat bufetukas, knygų spinta, baro stalas, staliukas gėlėms, rašomasis stalas su krėslu. „Art Decooo Kaune 1919 – 40. Namų jausmas“ surengęs Dainius Lanauskas pastebi, kad visų baldų komplektų randama rečiau, tačiau tuomečių interjero detalių – šviestuvų, vazų, kavos servizų – kauniečių namuose dar yra.

„Sako, kad nieko neturi, tačiau kai užeiname, randame tiesiog perlus, nors jiems tai tiesiog įprasti baldai. Pagal išsilavinimą aš esu skulptorius, tai man būtent Art Deco stiliaus baldai atrodo monumentalūs ir tiesiog, jeigu vieną baldą mes paimtumėme kaip daiktą, jis atrodytų labai skulptūriškas, tiesiog kaip meno kūrinys“, – pasakojo parodos organizatorius Dainius Lanauskas.

Baldininkų pavardžių kol kas žinoma nedaug – ant savo kūrinių jų nerašydavo. Vienas garsiausių prieškario baldininkų – Jonas Prapuolenis, 1930-aisiais įkūręs pirmąją savo baldų dirbtuvę. Jo sūnus, restauratorius, sako tėtis baldus gaminęs šalies vadovams, ministrams, menininkams – dirbęs kiauras dienas, mat užsakymų turėjęs daugybę. Sekė madas užsienyje ir ieškojo naujų formų bei konstrukcijų. Kai kurie prieškariu gaminti baldai dabar vis dažniau grįžta į restauratorių dirbtuves.

 „Prieškario baldų ypatingai daug gaminta būtent Lietuvoje, kas yra labai džiugu. Atrandamas ne vienas Jono Prapuolenio darbas, kurio aš tiesiog nežinojau. Yra išsaugoti net kambario, interjero apstatymai. Galėčiau paminėti Banaičio darytą komplektą, kurio yra išlikęs visas interjeras. tai yra tiesiog nuostabu“, – džiaugėsi restauratorius Bangutis Prapuolenis.

Paroda Kauno įgulos karininkų ramovėje veiks iki gruodžio 27 dienos, o šeštadienį čia prasidės festivalis Retro stiliumi – bus skaitomos paskaitos apie prieškario architektūrą, interjerą, dailę, vyks dainos ir šokio šventė „Ar sugrįš Metropolio vakarai?“.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...