Kultūra

2015.09.20 19:55

Į virtualią erdvę persikels turtinga žydų dokumentų kolekcija

Arnas Mazėtis, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2015.09.20 19:55

Seime mokslinėje konferencijoje aptartos Lietuvos ir žydų mokslinių tyrimų instituto YIVO bendradarbiavimo galimybės. Svarbiausias ateities tikslas – bendras Lietuvos ir YIVO centrinės būstinės Niujorke archyvų skaitmenizavimas ir atvėrimas visuomenei.

Niujorke įsikūręs YIVO institutas atkuria ir skaitmenina daugybę apie žydų gyvenimą Rytų Europoje pasakojančių dokumentų, kurie buvo sukaupti Vilniuje veikusio instituto fonduose nuo 1925 metų iki Antrojo pasaulinio karo.

„Okupacijos metais nemaža dalis ir knygų kolekcijos buvo prarasta, bet galime pasidžiaugti tuo, kad net ir okupacijos metais dalis dokumentų buvo išvežta į Vokietiją, kaip nacių trofėjinis grobis. Toliau jie iškeliavo jau po karo į JAV ir yra Niujorke veikiančio YIVO archyvo dalis. Kita dalis dokumentų per okupacijos metus buvo išsaugota gete. Po geto kita sėkmės istorija – buvo išsaugota knygų rūmuose bibliotekininko Antano Ulpio pastangomis ir jau 1989 metais tapo žinoma apie tą išsaugotą kolekciją, kuri dabar yra saugoma“, – apie vingiuotą kolekcijos kelią pasakojo Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. Ramojus Kraujelis.

Pasak Jungtinių Amerikos Valstijų YIVO Žydų mokslinių tyrimų instituto vadovo, išsaugoti išblaškytą istoriją būtina.

„Mano nuomone, yra praeitis ir ateitis. Istorija yra svarbi, bet ji negali nuspręsti mūsų ateities, o mums reikia ateities, žydiškos ateities, kuri priklauso nuo to, kaip priimsime praeitį. Šie dokumentai, šis bendravimas su Vilniumi ir yra mūsų praeitis. Kaip mes galime nereikalauti to grąžinti? Man tai buvo absurdas, bet žmonės, vyriausybės, tiek daug dalykų, įsiterpia į darbą, kurį reikia padaryti. Bet mes darome tai dabar ir mes to nebūtume galėję pradėti, jei Antanas Ulpis nebūtų išsaugojęs šių dokumentų“, – teigė JAV YIVO Žydų mokslinių tyrimų instituto vykdomasis direktorius prof. dr. Jonathanas Brentas.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės teigimu, žydų kultūra yra visų kultūrų dalis.

„Mūsų praeities tyrinėjimas duoda stimulą ateičiai, kadangi mes turime daugiau žinoti apie savo kultūrą ir žmones, tarp kurių mes gyvename. Lietuviai bei kiti Rytų Europos žmonės turi žinoti daugiau apie mūsų kultūrą, kadangi mūsų kultūra yra ir Jūsų kultūros dalis“, – sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Įgyvendinus septynerių metų projektą, per Holokaustą išblaškyti dokumentai turėtų atgimti virtualioje bibliotekoje, jų aprašai bus pateikiami anglų ir lietuvių kalbomis. Virtuali biblioteka pradės veikti per ateinančius trejus metus.

Mokslinė konferencija surengta artėjant Lietuvos žydų genocido dienai.

Per Holokaustą šalyje žuvo per 90 procentų iš daugiau kaip 200 tūkstančių čia gyvenusių žydų.