captcha

Jūsų klausimas priimtas

Filharmonijoje – koncertas kompozitoriaus R. Ščedrino 80-mečiui

Šeštadienį orkestro muzikos koncertu Nacionalinėje filharmonijoje bus pagerbtas kompozitorius Rodionas Ščedrinas. 
R. Ščedrinas, ELTA nuotr.
R. Ščedrinas, ELTA nuotr.

Šeštadienį orkestro muzikos koncertu Nacionalinėje filharmonijoje bus pagerbtas kompozitorius Rodionas Ščedrinas.

Vienam garsiausių rusų kompozitorių, Lietuvos kompozitorių sąjungos garbės nariui, Lietuvos muzikų bendruomenės bičiuliui R. Ščedrinui praėjusį gruodį sukako 80 metų.

Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje jubiliatui dedikuotame simfoninės muzikos vakare su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, diriguojamu maestro Roberto Šerveniko, grieš prancūzų smuikininkas Philippe Graffinas.

Koncerte skambės R. Ščedrino „Concerto cantabile“ smuikui ir orkestrui (1997), dedikuotas smuikininkui Maksimui Vengerovui, ir nuotaikingas Pirmasis koncertas orkestrui „Išdaigiškos čiastuškos“, kurias kompozitorius sukūrė prieš 50 metų ir skyrė dirigentui Genadijui Roždestvenskiui. Taip pat vakaro programoje bus atlikta Sergejaus Prokofjevo Septintoji simfonija, dar vadinama daina apie meilę ir gyvenimą, apie taurumą ir grožį – tai paskutinis šio kompozitoriaus simfoninis veikalas, išsiskiriantis lyriškumu ir jaunatviška gaiva.

Vis dėlto vakaro ašis bus R. Ščedrino kūriniai. Tradiciją ir inovaciją savo muzikoje derinantis kompozitorius klasikines formas sieja su naujais modeliais ir šiuolaikinėmis komponavimo technikomis. R. Ščedrino kūryboje ryškios rusų tautosakos, folklorinės muzikos inspiracijos ir profesionaliosios muzikos (Sergejaus Prokofjevo, Dmitrijaus Šostakovičiaus, Igorio Stravinskio) įtakos.

Pasak kompozitoriaus, jam svetima kraštutinė avangardo estetika, jam nerūpi ir ambicingos autorinės sistemos konstravimas ar tam tikra komponavimo technika. R. Ščedrino asmenybė atvira kuo įvairiausiam garsų menui: nuo neoklasicizmo iki džiazo, folko ir populiariosios muzikos. Daugeliui klausytojų ypač gerai pažįstama ir dažnai atliekama R. Ščedrino „Karmen siuita“, sukurta George`o Bizet operos motyvais.

Tačiau nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio kompozitorius pasinėrė į dvasinę ar net sakralinę gelmę. Anksčiau garsėjęs kaip scenos veikalų – baletų ir operų autorius, jis vis dažniau kuria instrumentinę muziką. Dauguma pastarųjų dviejų dešimtmečių R. Ščedrino kūrinių parašyti Lietuvoje, kompozitoriaus ir jo žmonos Majos Pliseckajos namuose netoli Trakų. 

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...