Kultūra

2015.07.27 15:52

Architektai neprieštarautų dėl pakartotinio konkurso Lukiškių aikštei sutvarkyti

BNS2015.07.27 15:52

Vyriausybei laukiant Viešųjų pirkimų tarnybos išvadų, ar gali būti keičiamas Lukiškių aikštės sutvarkymo konkurse geriausiu pripažintas projektas mažinant jo kainą, architektai teigia neprieštarausiantys, jei būtų skelbiamas dar vienas konkursas.

Vyriausybei laukiant Viešųjų pirkimų tarnybos išvadų, ar gali būti keičiamas Lukiškių aikštės sutvarkymo konkurse geriausiu pripažintas projektas mažinant jo kainą, architektai teigia neprieštarausiantys, jei būtų skelbiamas dar vienas konkursas.

„Gerbsime vyriausybės argumentuotą pasirinkimą“, – BNS sakė pirmąją vietą konkurse laimėjęs architektas Rolandas Palekas, paklaustas, kaip vertinta vieną iš vyriausybės svarstomų variantų – rengti naują architektūrinį konkursą.

Vyriausybė pakoreguotą R. Paleko projektą rengiasi Viešųjų pirkimų tarnybai pristatyti per artimiausias kelias savaites. Vyriausybė ir Vilniaus valdžia svarsto, kad tarnybai nepritarus pakeitimams, būtų arba rengiamas naujas architektūrinis konkursas, arba atliekami tik techniniai aikštės sutvarkymo darbai be jokių konkursų.

Tuo metu antrąją vietą laimėjusių architektų grupei vadovaujantis architektas Gintaras Čaikauskas piktinosi, esą leidžiant R. Palekui koreguoti prieš kelerius metus rengtame konkurse geriausiu pripažintą projektą sudaromos „negarbingos žaidimo taisyklės“, nes kitų architektų sprendimai liko nepakeisti.

Architektas taip pat tikina, jog esmės nekeičia tai, kad pataisytame R. Paleko projekte siūloma realizuoti tik vieną iš dviejų anksčiau numatytų etapų, nes svarbi galutinė planuojama darbų kaina, kuri, jo nuomone, sumažinta septynis kartus.

„Buvo numatyta derėtis su visais konkurso nugalėtojais, kadangi neįmanoma realizuoti pirmos vietos (projekto) tiesiogiai, ji yra per brangi. Situacija susidarė ne visai tradicinė: klausimas, kokie pakeitimai gali būti laikomi dar nepakeitimais. Bet jei Viešųjų pirkimų tarnyba pirks projektą, kurio kaina skiriasi septynis kartus nuo to, kas įvyko konkurse – man kažkas prasilenkia su logika. Nesu teisininkas, bet jei Viešųjų pirkimų tarnyba tikės kažkokiais pareiškimais... faktas yra toks: kaina buvo vienokia, dabar – kitokia“, – BNS sakė jis.

„Čia, ko gero, gali būti tik (dar vienas) konkursas, jei neįmanoma susitarti. Naujiems sprendiniams reikia naujų pasiūlymų – ar uždaro konkurso, ar tarp mudviejų“, – pridūrė G. Čaikauskas.

R. Palekas atkreipė dėmesį, kad iki 2 mln. eurų (1,7 mln. eurų be mokesčių) sumažinta planuojamų darbų vertė negali būti lyginama su ankstesne konkursiniame projekte jo siūlyta realizavimo kaina, nes dabar jis siūlo už šią sumą įgyvendinti tik pirmąjį iš dviejų aikštės sutvarkymo etapų.

2011-aisiais vykusiame konkurse planuota abiejų etapų darbų (aikštės tvarkymo ir požeminės aikštelės) kaina buvo 37,97 mln. litų (11 mln. eurų).

Anot R. Paleko, lyginami „du nelygintini dalykai“, nes ankstesnis jo projektas apėmė visus aikštės sutvarkymo darbus, taip pat ir požeminę stovėjimo aikštelę, o pagal dabartinius pakoreguotus siūlymus būtų tvarkoma tik pagrindinė Lukiškų aikštės dalis, kol kas atsisakoma požeminės stovėjimo aikštelės, neliečiama teritorija, besiribojanti su Lukiškių gatve, kur yra autobusų stovėjimo aikštelė.

„Esame paprašyti suskaidyti projektą atsisakant požeminio parkingo ir kai kurių pirmajame etape nebūtinų sprendinių. (...) Lyginant ankstesnio konkursinio varianto tų eilučių, kurios apimtų pirmąjį etapą, kainą su dabartine kaina, išeitu apie du kartus skirtumas, tikrai ne apie septynis“, – paaiškino R. Palekas ir pabrėžė, kad projektuose skaičiuojamos „tik orientacinės“ kainos, tuo metu realią darbų kaina diktuoja rinka.

Jis taip pat sakė, kad nėra jokio susipriešinimo tarp jo ir G. Čaikausko. Tačiau vyriausybės pasiūlymas jo ir G.Čaikausko architektams rengti bendrą techninį projektą nebuvo priimtinas, nes abiejų architektų grupių idėjos esą labai skirtingos.

„Buvo dvi pagrindinės priežastys: kad tokio susitarimo nenumato konkurso sąlygos ir tai būtų ne visiškai etiška prieš kitus konkurso dalyvius. Antras dalykas, mes matome šiuos mūsų, pirmos ir antros vietos laimėtojų, darbus kaip iš principo konceptualiai skirtingus, juos nebūtų taip paprasta sujungti, tai būtų dirbtinis sujungimas, nevedantis prie aukštos projekto kokybės“, – motyvus įvardijo R. Palekas.

Tuo metu G. Čaikauskas teigė sutinkantis rengti bendrą projektą su oponentu, nes, jo nuomone, po R. Paleko korekcijų projektai esą vizualiai tampa panašūs.

„Mes tam pritartumėme, čia tik pirmos vietos laimėtojai, matyt, tikisi, kad visais atvejais bus nugalėtojai ir nenori pradėti derybų. O mes pasiruošę. Ne paslaptis – esame dirbę dešimt metų su R. Paleku“, – sakė jis.

R. Paleko komanda skaičiuoja, kad jų pakoreguotą projektą įgyvendinti kainuotų kiek daugiau nei 2 mln. eurų, G.Čaikausko – apie 1,5 mln. eurų.

Aikštės sutvarkymas būtų finansuojamas iš Valstybės atkūrimo šimtmečio programai numatytų lėšų valstybės biudžete.

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas nuo 1999 metų. 2013-aisiais išrinktas geriausias projektas Lietuvos laisvės kovotojų atminimui įamžinti – R. Paleko „Ramybė“, antroji vieta atiteko G.Čaikausko architektams su projektu „Rėdos ratas“.

2014-aisiais taip pat buvo išrinktas ir geriausias monumentas žuvusių už Lietuvos laisvę kovotojų atminimui įamžinti – skulptoriaus Vidmanto Gylikio „Tautos dvasia“, tačiau jo aikštėje nenorėtų matyti nei Vilniaus valdžia, nei vyriausybės atstovai.