Kultūra

2015.09.08 13:45

„Romuvai“ – jau 75-eri

Kino teatras „Romuva“ švenčia 75-ąjį jubiliejų. Tai vienintelis tarpukariu statytas kino teatras Kaune, iki šiol rodantis filmus ir rengiantis edukacinius užsiėmimus vaikams.

Kino teatras „Romuva“ švenčia 75-ąjį jubiliejų. Tai vienintelis tarpukariu statytas kino teatras Kaune, iki šiol rodantis filmus ir rengiantis edukacinius užsiėmimus vaikams.

1940-ųjų balandžio 17-ąją, 20 val. kino teatre „Romuva“ parodytas pirmasis filmas, kaip rašoma to meto spaudoje – „gana graži ir turininga filma „Didžiosios meilės simfonija“.

„Kino teatro statyba užtruko ilgiau nei buvo įprasta tuo metu, tęsėsi kelis metus, kadangi kino teatro savininkai Steikūnai buvo Lietuvos kariuomenės savanoriai ir 1939 metais jie buvo pašaukti į tarnybą“, – pasakojo architektūros istorikė Jolita Kančienė.

Pagal architekto Nikolajaus Mačiulskio projektą statytas kino teatras buvo didžiausias ir moderniausias Lietuvoje – jame buvo beveik 700 vietų, balkono nebuvo, tačiau žiūrovai esą puikiai galėję matyti ekraną, ovalo formos salėje buvusi gera akustika ir naujausia aparatūra. Istorikai skaičiuoja, kad tarpukariu Kaune veikė iki 20 kino teatrų ne tik miesto centre, bet ir kituose rajonuose.

„Trečiojo dešimtmečio pabaigoje jau buvo didelis teatrų, naujų kino teatrų statybos bumas, jeigu trečiajame dešimtmetyje kino teatrai koncentravosi centre, Laisvės alėjoje, ir įdomios tokios detalės, kad pavyzdžiui, trečiajame dešimtmetyje visų teatrų pavadinimai buvo užsienietiški – „Odeon“, „Truiumf“, „Metropoliten“ ir panašiai, tai ketvirtajame dešimtmetyje jau visi lietuviški pavadinimai“, – teigė J. Kančienė.

Dabar iš tarpukariu buvusių Kauno kino teatrų, filmai rodomi tik „Romuvoje“. Po ilgų ginčų teismuose, savivaldybė iš verslininkų išpirko dalį akcijų ir tapo pastato šeimininke. Nuo balandžio  buvusi viešoji įstaiga pertvarkyta į biudžetinę.

„Filmai yra kasdieninė veikla, bet čia taip pat vieši pagrindiniai Lietuvoje vykstantys kino festivaliai ir taip pat kino renginiai bei kultūriniai renginiai. Ypatingai didelį dėmesį skiriame kino edukacijai, nuo šio rudens dirbame su mokyklomis aktyviai, atskirai siūlome programas ir projektus“, – sakė laikinoji Kauno kino centro „Romuva“ direktorė Monika Inčerytė.

Pasak „Romuvos“ vadovės, kultūros vertybe paskelbto pastato būklė šiuo metu nebloga, tačiau reikia remontuoti stogą ir šildymo sistemą.