Kultūra

2019.04.08 17:21

Viename gražiausių sostinės medinių namų kurs architektūros muziejų

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.08 17:21

Vilniaus savivaldybė paskelbė, kad viename gražiausių sostinės medinių namų kurs medinės architektūros muziejų. Paveldosaugininkai sako, kad XIX amžiuje tokie namai buvo statyti Užupio šlaituose, nes žmonės vertino reljefo grožį. Todėl kuriant muziejų būtina išsaugoti ir bent dalį kalno šlaito.

Pirmas tiltas per Vilnią pastatytas dar XVI amžiuje. Nuo tada už upės esančioje vietoje pradėjo augti Vilniaus priemiestis, vėliau gavęs Užupio vardą. Smulkieji amatininkai, daugiausia žydai, daugelį šimtmečių čia statė medinius namus.

Jie dažnai degdavo, čia yra kilęs ne vienas visą Vilnių nusiaubęs gaisras. Vėliau pradėti statyti ugniai atsparesni mūriniai namai, nors XIX amžiuje turtingesni gyventojai pamėgo medines vilas, statė jas vaizdingame kraštovaizdyje, Vilnios šlaituose. Viena gražiausių to laiko medinių vilų – Polocko gatvėje – šiandien priklauso Vilniaus savivaldybei ir laukia restauracijos.

„Tarpukaryje valdžia reikalavo, kad antras aukštas būtų apkaltas dailylentėmis, o jie to nepadarė, todėl šiandien mes turime originalų, o viduje – visą puošybą, dekorą, jo nudaužyti irgi negalima, panaikinti, todėl dėl šilumos nuostolių, namas reikalaus daugiau išlaidų šildymui. Pirmą aukštą gali apšiltinti, o antro aukšto jau nebegalės“, – LRT TELEVIZIJAI sako Vilniaus savivaldybės paveldosaugininkas Darius Daunoras.

Vilniaus savivaldybė name ketina kurti sostinės medinės architektūros muziejų. Kaip eksponatas turėtų tapti ir pavyzdinė pastato restauracija.

Kai kurie paveldosaugininkai sako, kad būtina išsaugoti ir bent dalį už namo likusio šlaito. Nes vis daugiau tokių, kaip šis, šalia statomas šešių aukštų daugiabutis, nustelbiančių Vilniaus kalvas ir taip pažeidžiančių senamiesčio apsaugos zonos reglamentą.

„Neatsitiktinai čia, pavyzdžiui, dailininkui tas namas priklausė, ir pas jį tokie žymūs žmonės kaip Ferdinandas Ruščicas ar Janas Bulhakas lankėsi, būtent dėl tos ypatingos romantikos. Nes čia žadą atimdavo žiūrint į tas visas kalvas. Todėl darant tą muziejų labai svarbu parodyti tą visą gamtinę aplinką, nes tai yra paskutinis mažas lopinėlis to unikalaus apdainuoto Užupio“, – teigia Kultūros paveldo komisijos narė Jūratė Markevičienė.

Ano meto vilų savininkai, svečiai šiandien amžinojo poilsio atgulę Bernardinų kapinėse ir čia bene vienintelė vieta, kurios šlaitų dar neužgožė daugiabučiai. O daugelio XIX amžiaus medinių dvarelių neišliko, arba buvo savaip restauruoti – tiesiog pastatyti nauji, šiuolaikinėmis medžiagomis. Kaip šis, stovintis atokiau nuo Olandų gatvės.

Tiesa, dar nemažai slavų, artimųjų Rytų tradicijomis puoštų medinių namų yra ir Žvėryne. Tačiau paveldosaugininkai sako, kad jei Užupyje turtingi žmonės statėsi medinius namus gyventi, ir šią vietą rinkosi dėl kraštovaizdžio, pomėgio pasivaikščioti, tai Žvėryno mediniai namai – jau visai kitokie. Nors taip pat užima svarbią vietą Vilniaus architektūros istorijoje.

„Miestas skiriasi todėl, kad buvo skirtingos paskirtys, pavyzdžiui, Žvėrynas buvo statomas kaip toks pagal planą, numatytas kaip SPA vietovė su maudyklėmis, su vasarnamiais, labai konkrečiai suprojektuotas, tai ten buvo statoma daug nuomojamų namų. Jie buvo skirti vasarotojams“, – dėsto J. Markevičienė.

Vilniaus savivaldybės paveldosaugininkas sako, kad naujajame muziejuje bus pasakojama apie visą sostinės medinę architektūrą – nuo pirmųjų gyvenviečių, pilių iki nūdienos.

Planuojama, kad bus autentikos ir daug virtualių namų, žaidimų, fiksuos restauravimo procesą ir jį rodys.

Dar prieš dešimt metų Vilniuje buvo keli tūkstančiai medinių namų. Iš jų vertingų – du šimtai. Paveldosaugininkas sako, kad šiandien daugelio jų nebeliko – saugomus kaip kultūros paveldo objektus pasiglemžia ugnis, o nevertingi greitai sulyginami su žeme ir vietoj jų iškyla dideli pastatai.

Laba diena, Lietuva

 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.