Kultūra

2015.09.08 13:45

VU bibliotekoje – unikalių dokumentų ir knygų paroda

BNS2015.09.08 13:45

Trečiadienį, kaip ir kasmet balandžio 1-ąją, Vilniaus universiteto (VU) bibliotekoje bus eksponuojamas pirmosios lietuviškos knygos Martyno Mažvydo „Katekizmo“ originalas.

Trečiadienį, kaip ir kasmet balandžio 1-ąją, Vilniaus universiteto (VU) bibliotekoje bus eksponuojamas pirmosios lietuviškos knygos Martyno Mažvydo „Katekizmo“ originalas.

Be to, šiemet bus galima pamatyti ir kitų įdomių VU bibliotekoje saugomų dokumentų, pranešė universitetas.

Šiais metais VU biblioteka švenčia savo 445 metų sukaktį, todėl parengė projektą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“, orientuotą į senojo paveldo sklaidą Lietuvos regionuose. Projekto metu bus pristatoma ta bibliotekoje saugomo kultūros paveldo (rankraščiai, knygos, kartografija, grafika, senoji fotografija) dalis, kuri labiausiai atspindi Lietuvos ir konkretaus regiono istoriją.

Parodoje bus eksponuojamas XVI amžiaus Lietuvos žemėlapis, retai rodomas M. Mažvydo autografas, Vilniaus knygrišių XVI amžiaus šedevras, Plungės dvaro svečių knyga su Lietuvos poeto ir vyskupo Antano Baranausko įrašu bei kitos įdomybės.

VU bibliotekoje saugoma pirmoji spausdinta knyga lietuvių kalba M. Mažvydo „Catechismusa prasty szadei...“ (Karaliaučius, 1547) viešai rodoma kasmet vieną dieną – balandžio 1-ąją. Taip paminint Vilniaus universiteto įkūrimo datą.

Pasaulyje žinomi tik du šios reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, o kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Manoma, kad iš viso galėjo būti išspausdinta apie 200 šios knygos egzempliorių. Vilniaus universiteto bibliotekos egzempliorius buvo gautas mainais 1957 metais iš Odesos (Ukraina) M. Gorkio mokslinės bibliotekos.

M. Mažvydo „Katekizme“ įamžinta senoji lietuvių kalba, kuri dėl savo archaiškumo ir giminingumo su sanskritu itin reikšminga indoeuoropeistikos tyrinėjimams, ypač – lyginamajai kalbotyrai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.