Kultūra

2015.03.30 17:49

Rusijos teatro direktorius atleistas dėl „šventvagiško“ Wagnerio operos pastatymo

BNS2015.03.30 17:49

Vieno Sibiro teatro direktorius buvo atleistas pareigų dėl ekscentriško Richardo Wagnerio operos pastatymo, užrūstinusio įtakingą Rusijos Ortodoksų Bažnyčią ir išprovokavusią protestus gatvėje.

Vieno Sibiro teatro direktorius buvo atleistas pareigų dėl ekscentriško Richardo Wagnerio operos pastatymo, užrūstinusio įtakingą Rusijos Ortodoksų Bažnyčią ir išprovokavusią protestus gatvėje.

Kultūros ministras Vladimiras Medinskis sekmadienį atleido Novosibirsko valstybinio akademinio operos ir baleto teatro dėl prieštaringai vertinamos operos „Tanhoizeris“ (Tannhaeuser), kuri, anot Bažnyčios, šventvagiškai vaizduoja Kristų, sceninės versijos.

Pripažinimą pelniusio teatro vadovo Boriso Mezdričiaus pašalinimas vainikavo skandalą, kilusį dėl Jėzaus Kristaus ir kryžiaus atvaizdų scenoje bei to vaidinimo plakatuose.

Dėl to pastatymo prokurorai pradėjo tyrimą, taip pat atliekamas teatro finansų auditas, o tikintieji surengė kelis didelius protestus.

Bažnyčios viešųjų ryšių vadovas Vsevolodas Čaplinas pasmerkė tą vaidinimą kaip „krikščionių gerbiamo simbolio išniekinimą“.

1845 metais sukurtoje R. Wagnerio operoje vaizduojamas žmogus, draskomas prieštaringų troškimų – džiaugtis gyvenimu su meilės deive Venera jos grotoje ir siekti išganymo Bažnyčioje.

Novosibirsko teatras šią istoriją perkėlė į mūsų dienas: tame vaidinime Tanhoizeris vaizduojamas kaip režisierius, kuriantis filmą apie Jėzų, patekusį į Veneros erotinį grotą.

V. Medinskis peikė teatro vadovus, sakydamas, kad „veiksmai valstybės sąskaita ... neturėtų kelti visuomenės susipriešinimo“ ir kurstyti „masinių protestų, kalbų, teismo bylų bei mitingų“.

Tuo tarpu Kremliaus poziciją uoliai palaikantis televizijos laidų vedėjas Dmitrijus Kiseliovas pareiškė, kad Kultūros ministerija „davė pinigų Wagneriui, o gavo Kristų viešnamyje“.

Šis skandalas buvo lyginamas su 2012 metais vienoje Maskvos katedroje surengtu merginų pankroko grupės „Pussy Riot“ protestu.

Tačiau Rusijos liberalioji žiniasklaida griežtai kritikavo sprendimą atleisti teatro vadovą.

Verslo dienraštis „Vedomosti“ pirmadienį rašė, kad šis sprendimas buvo „pirmas atvirai represinių veiksmų atvejis“, pademonstruotas V. Medinskio, kurio ministerija finansuoja daugelį Rusijos meno projektų.

Šis skandalas įsiplieskė vasarį, kai Novosibirsko metropolitas kreipėsi į prokuratūrą, protestuodamas prieš tą operos pastatymą, nors jo asmeniškai nematė.

Civilinis teismas nesutiko nagrinėti tos bylos, bet nuo to laiko Kultūros ministerija ir Bažnyčia didino spaudimą teatrui.

Sekmadienį valstybinė televizija pranešė, kad apie tūkstantis žmonių Novosibirske dalyvavo proteste dėl tos operos su šūkiu „Apginkime, kas šventa, ir išgelbėkim Rusiją“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.