Kultūra

2015.09.08 13:45

Po sunkios ligos mirė rašytojas P. Dirgėla

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, ELTA, Edmundas Jakilaitis2015.09.08 13:45

Sekmadienio vakarą, eidamas 69 metus, po sunkios ligos mirė rašytojas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Petras Dirgėla.

Sekmadienio vakarą, eidamas 69 metus, po sunkios ligos mirė rašytojas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Petras Dirgėla.

Prozininkas ir eseistas dirbo Lietuvos rašytojų sąjungoje, „Gimtojo krašto“, „Komjaunimo tiesos“ redakcijose, bendradarbiavo su Lietuvos kino studija, buvo ilgametis žurnalo „Metai“ darbuotojas, vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas.

Kūrybinį P. Dirgėlos palikimą sudaro daugiau negu dvidešimt prozos knygų. Dalis jų išleistos kartu su broliu – Povilu Dirgėla. Literatūros kritikai teigia, kad P. Dirgėla priskirtinas rašytojų kartai, kuri atmetė socrealizmo dogmas ir padėjo pamatą naujam pokario lietuvių literatūros etapui.

Bene žinomiausia Petro Dirgėlos keturių knygų epopėja „Karalystė: žemės keleivių epas“.

2003 metais rašytojui įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija. 2007-aisiais P. Dirgėla apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino riterio kryžiumi.

V. Daujotytė: „Dėl sunkaus, mąslaus rašymo neturėjo tiek skaitytojų, kiek būtų galėjęs“

Literatūros tyrinėtoja prof. Viktorija Daujotytė P. Dirgėlą apibūdina kaip „šakotą“ rašytoją. Ji tikina, jog nederėtų pamiršti, kad eseisto kūrybinis kelias prasidėjo kartu su broliu.

„Paskui jau, žinoma, pagrindinis kelias yra jo vieno. „Išsišakojimuose“ galima būtų matyti, kad P. Dirgėlai būdinga ir tai, kas yra būdinga metraštininkui – labai kruopštus kai kurių faktų registravimas, o galiausiai perėjimas ne tik į istoriją, bet ir filosofiją, istoriosofiją“, – pastebi V. Daujotytė.

Profesorės teigimu, paties P. Dirgėlos iš savo mokytojų įsidėmėta mintis – jis bėga paskui 100 minčių – iš tiesų yra teisinga ir jo kūryboje tikrai galima įžvelgti 100 minčių. Anot V. Daujotytės, P. Dirgėlos kūryboje galima žanrinė skalė labai plati: nuo lyrinių novelių ar impresijų iki didžiojo epo.

„Įspūdinga kūrybos apimtis rašytojo, kuris niekada nesiekė būti populiarus, ir dėl savo sunkaus, mąslaus rašymo [...] neturėjo tiek skaitytojų, kiek būtų galėjęs. Jo užduotis, matyt, buvo kita. Kaip valstybės žmogaus, suvokusio literatūrą kaip valstybinį reikalą“, – svarsto profesorė.

Pati pažinojusi rašytoją V. Daujotytė jį apibūdina kaip daugiadarbį žmogų. Jos teigimu, P. Dirgėlą turėsime įvertinti kaip žmogų, kuris mumyse formavo protėvių jausmą.

Užuojautą pareiškė valstybės vadovai

Dėl P. Dirgėlos mirties užuojautą pareiškė Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Algirdas Butkevičius.

„P. Dirgėlos talentas jį vedė sudėtingiausių ir originaliausių temų kryptimi, rašytojas sugebėjo savitai apmąstyti valstybės likimą, istorijos ir kultūros sankirtas. Jis buvo prozininkas, atvėręs istorinio lietuvių romano galimybes“, – teigiama prezidentūros išplatintoje D. Grybauskaitės užuojautoje.

A. Butkevičius teigė, kad P. Dirgėla buvo „Atgimimo kartos kūrėjas, telkęs kuriamajam darbui atkurtajai valstybei ir savo kolegas“.

„Ta rašytojų karta atmetė socialistinio realizmo dogmas ir padėjo pamatą naujam lietuvių literatūros etapui. P. Dirgėla buvo produktyvus romanistas, apysakų autorius. Jis atsiskleidė kaip vienas istorinio lietuvių romano brandintojų“, – sakoma vyriausybės išplatintoje A.Butkevičiaus užuojautoje rašytojo artimiesiems, šalies literatų bendruomenei ir skaitytojams.

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės teigimu, netekome išskirtinio talento Lietuvos prozininko ir eseisto.

„Visada skaudu, kai mūsų visuomenę palieka talentingi, dėl savo valstybės ir tautos daug nuveikę žmonės. Didžiulis P. Dirgėlos nuopelnas keičiant ir brandinant istorinio lietuvių romano žanrą. Jo kūrinių puslapiuose subtiliai sudėliota rašytojo patirtis ir gilus žmogaus gyvenimo ir istorijos slenksčių matymas. Juose atpažįstame savo mintis ir jausmus, patyrimus ir įžvalgas“, – sako L. Graužinienė užuojautoje šeimai, artimiesiems, literatų bendruomenei ir visiems jo talento gerbėjams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.