Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2014“ atkeliavo į Panevėžį

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Jau tryliktojo nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ paroda tradiciškai atkeliavo į Panevėžį. Paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2014“ tai – vienerių metų geriausios šalies spaudos fotografų sustabdytos akimirkos įvertintos tarptautinės vertinimo komisijos.

Jau tryliktojo nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ paroda tradiciškai atkeliavo į Panevėžį. Paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2014“ tai – vienerių metų geriausios šalies spaudos fotografų sustabdytos akimirkos įvertintos tarptautinės vertinimo komisijos.

Šios komisijos nario Vido Rachlevičiaus nuomone, konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ yra geras tuo, kad atsiribojus nuo kasdienio triukšmo, vertimosi kūliais ir nereikalingo fono, čia galima prisiminti įspūdingiausias metų akimirkas, atidžiai peržvelgti ir deramai įvertinti geriausius darbus, teigiama pranešime spaudai.

Kasmet gegužės mėnesį sostinėje savo kelionę po šalį pradedanti konkursinė paroda atkeliavo į Panevėžį: nuo 2015 kovo 25 iki balandžio 19 dienos ją galėsite aplankyti Panevėžio „Fotografijos galerijoje“.

Konkursui „Lietuvos spaudos fotografija 2014“ 153 šalies fotografai tarptautinei vertinimo komisijai pateikė daugiau nei 5,5 tūkstančio nuotraukų. Autoriai darbus konkursui teikė pagal šias (pačių pasirinktas) temas: „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Diplomatija“, „Kultūra“, „Europos metai“, „Pramogos“, „Sportas“, „Kariuomenė“, „Gamta ir jos apsauga“, „Spindesys“ ir „Fotopasakojimas / Reportažas“.

Šioje parodoje žiūrovai galės susipažinti su įvertintais 2013-ųjų spaudos fotografų kadrais. Vertinimo komisija, nežinodama nei autorių, nei iš kurio šalies miesto ar miestelio yra fotografai, atrinko per šimtą pavienių fotografijų bei penkis reportažus ir išrinko kiekvienos temos nugalėtoją.

Vertinimo komisijos įvertintos nuotraukos kasmet eksponuojamos parodoje ir publikuojamos metraštyje „Lietuvos spaudos fotografija“. Temos nugalėtojai pirmojo parodos pristatymo visuomenei ir apdovanojimų ceremonijos metu būna apdovanojami spaudos fotografų tarpe prestižiniu „Auskinio kadro“ apdovanojimu.

2014 metų konkurse net du panevėžiečiai – Valentinas Pečininas ir Andrius Repšys – buvo apdovanoti „Auksinio kadro“ apdovanojimais. Tradiciškai vertinimo komisiją sudaro specialistų grupė iš Lietuvos bei užsienio. Šio konkurso užsienio specialistus atstovavo latvis Gatis Rozeneldas ir danas Jensas-Kristianas Sogaardas. Kartu su pastaraisiais fotografijas vertino Lietuvos profesionalai: Eglė Deltuvaitė, Paulius Lileikis ir Vidas Rachlevičius.

Spaudos fotografų konkurse Panevėžio fotografai dalyvauja nuo pat pirmųjų metų – 2002-ųjų. Dėl ekspozicinės vietos specifikos šį kartą bus eksponuojamas pamažintas parodos variantas, tačiau atskleidžiantis visas konkurso temas. Tarp eksponuojamos parodos nuotraukų išvysite šių Panevėžio fotografų kūrybą: Kęstučio Čepėno, V. Pečinino („Sporto“ temos nugalėtojas), Stasio Povilaičio ir A. Repšio („Gyvenimo“ temos nugalėtojas), bei buvusio panėvežiečio Algimanto Aleksandravičiaus fotografijas.

Parodos atidarymo metu bus pristatytas ir metraštis „Lietuvos spaudos fotografija 2014“ kuris perteikia fotografų mintis bei šalies fotožurnalistikos tendencijas, tai yra vizualus šalies gyvenimo metraštis. Jame įamžinti ne tik įvykiai, žmonių veidai, bet ir mūsų šalies gyvenimo tėkmė. Istorikai nagrinėja ir fiksuoja įvykius, jų priežastis, datas, žmonių pavardes. Fotožurnalistai palieka autentiškas istorijos, žmogaus, gamtos virsmo užfiksuotas akimirkas, kurios, tikimės, suteiks daug vaizdinių ateinančioms kartoms, vertinsiančioms Lietuvos valstybės raidą ir jos žmones. Šio metraščio dalyje „Istorija fotografijose“ vaizdais ir Alfredo Bumblausko straipsniu prisimenamas „Baltijos kelias“, prieš ketvirtį amžiaus driekęsis per Panevėžį.

„Šio konkurso tikslas – suteikti erdvę neskasdieniam fotožurnalistų požiūriui į mus supantį pasaulį, dažnai kiek kitokiam, nei tradiciškai sutinkame spaudos ar interneto puslapiuose. Konkurso idėja – skatinti fotografijomis ne tik informuoti, bet ir pakviesti stabtelėti, pamąstyti, įvertinti. Labai džiaugiamės, jog konkurse aktyviai dalyvauja kolegos iš Panevėžio, įnešdami savo indėlį į bendrą šalies fotožurnalistikos tėkmę“, – sakė Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi