Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

„Aukso paukštės“ – geriausiems Lietuvos chorams

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Kovo 28 d. 16 val. Vilniaus rotušėje vyks aukščiausio mėgėjų meno apdovanojimų „Aukso paukštės“ įteikimo iškilmės, chorų nominacijų paskelbimas ir laureatų koncertas.

Kovo 28 d. 16 val. Vilniaus rotušėje vyks aukščiausio mėgėjų meno apdovanojimų „Aukso paukštės“ įteikimo iškilmės, chorų nominacijų paskelbimas ir laureatų koncertas.

Chorų kategorijoje „Tarptautinio spindesio žvaigžde“ buvo pripažintas Šiaulių „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ ir jo vadovas Remigijus Adomaitis, „Ryškiausia Lietuvos žvaigžde“ tapo Vilniaus Bernardinų bažnyčios mišrus choras „Langas“ ir jo vadovė Rita Kraucevičiūtė, o nominacija „Naujai suspindusi žvaigždė“ skirta Vilniaus miesto moterų chorui „Viva“ ir jo vadovėms Vilijai Mažintaitei bei Valerijai Skapienei.

Lietuvos liaudies kultūros centro įsteigto apdovanojimo „Aukso paukštė“ nominacija „Tarptautinio spindesio žvaigždė“ skiriama chorams (suaugusiųjų ir vaikų) už laimėjimus, prizines vietas tarptautiniuose konkursuose ir festivaliuose. Šių metų nugalėtojas – Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“. Jį 1990 m. įkūrė ir jam vadovauja Remigijus Adomaitis, vėliau, 1999 m., jo dėka buvo įkurta ir Šiaulių „Dagilėlio“ dainavimo mokykla. „Dagilėlio“ indėlis į kultūrinį Šiaulių bei Lietuvos gyvenimą, chorinio dainavimo tradicijų puoselėjimas, atstovavimas Lietuvos choro menui užsienyje įvertinti Lietuvos Respublikos Prezidentų padėkos raštais, diplomais, „Aukso paukštės“ nominacija, kolektyvas apdovanotas ir specialiu prizu „Mūsų vardas Lietuva“ už Lietuvos Dainų švenčių tradicijų puoselėjimą. „Dagilėlis“ pelnė aukščiausius įvertinimus dešimtyje tarptautinių chorų konkursų: I vietą ir aukso apdovanojimą tarptautiniame chorų festivalyje-konkurse Pekine (2014 m., Kinija), taip pat pirmąsias vietas tarptautiniame Vroclavo chorų festivalyje-konkurse „Vratislavia Sacra“ (2013 m., Lenkija) ir tarptautiniame chorų konkurse Leke (2010 m., Italija), Grand Prix ir pirmą premiją tarptautiniame sakralinės muzikos konkurse Kaune (2007, Lietuva) ir t. t.

Nominacija „Ryškiausia Lietuvos žvaigždė“ suteikiama chorams (suaugusiųjų ar vaikų) už ne mažiau kaip 10 metų produktyvų ir kūrybingą darbą, įdomius projektus ir koncertus, prizines vietas respublikiniuose konkursuose. Šiemet apdovanojimą pelnė Vilniaus Bernardinų bažnyčios mišrus choras „Langas“ ir jo vadovė Rita Kraucevičiūtė, rašoma pranešime spaudai.

1990 m. chorą subūrė vadovė Rita Kraucevičiūtė, jis priklausė įvairioms meninėms struktūroms: Šiuolaikinio meno centrui, galerijai „Langas“ ir Lietuvos dailininkų sąjungai.  1995 m. Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje buvo įkurta vaikų giedojimo mokykla, kurios dalimi galiausiai tapo choras „Langas“. Jis iki šiol gieda sekmadienio mišiose ir per religines šventes. Choras pelnė tarptautinį pripažinimą chorų konkursuose: II vietą Maltoje (1998), II vietą ir specialųjį prizą už privalomąjį kūrinį Montrė, Šveicarijoje (2001), bronzos medalį šiuolaikinės muzikos kategorijoje chorų olimpiadoje Busane, Pietų Korėjoje (2002). Kolektyvas yra pripažintas ir namuose – Lietuvos suaugusiųjų chorų konkursuose yra pelnęs II vietą (2001) ir III vietą (2006) mišrių chorų II lygio kategorijoje, 2013 m. Lietuvos chorų konkurse užėmė IV vietą ir gavo specialųjį prizą „Už įtaigiausiai atliktą sakralinės muzikos programą“.

Nominacija „Naujai suspindusi žvaigždė“ skiriama chorams (suaugusiųjų ar vaikų) už per trumpą laiką nuo susikūrimo pasiektus įspūdingus rezultatus (dalyvavimą Lietuvos chorų konkursuose, festivaliuose, apžiūrose), surengtus naujos choro muzikos (ar teminius) koncertus. Šiais metais nominacija skirta Vilniaus miesto moterų chorui „Viva“ ir jo vadovėms Vilijai Mažintaitei bei Valerijai Skapienei.

2011 m. Vilija Mažintaitė ir Valerija Skapienė subūrė chorą „Viva“. Nuoseklus darbas ir nenuilstamos repeticijos davė pirmuosius vaisius – 2013 m. kovą choras išvyko į pirmąją kelionę, į Prahą, kur surengė 2 koncertus: Panny Marie Sněžné bažnyčioje ir tarptautinėje „Meridian“ mokykloje. Tais pačiais metais Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurso pirmajame etape kompetentinga komisija chorą įvertino ypač gerais balais ir suteikė I kategoriją. Po antrojo etapo choras buvo apdovanotas specialiu prizu „Už sėkmingą debiutą“. 2014 m. liepos mėnesį choras vyko į Rygą – į chorų konkursą „Pasaulio chorų žaidynės“, kuriame dalyvauja geriausi pasaulio chorai ir chorvedžiai, dirba kompetentingiausios vertinimo komisijos. Šiame konkurse „Viva“ pelnė aukso ir sidabro medalius.

1999 m. Lietuvos liaudies kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas įsteigė metų nominacijas „Aukso paukštė“ geriausiems mėgėjų meno kolektyvams ir jų vadovams. Tai aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas Lietuvoje. „Aukso paukštės“ apdovanojimais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į mėgėjų meninę kūrybą, jos reikšmę krašto kultūrai, išryškinti ir viešai pristatyti bei pagerbti geriausius metų chorus, folkloro ir šokių ansamblius, teatrus, liaudiškos muzikos kapelas, liaudies muzikos ir pučiamųjų instrumentų orkestrus, jų vadovus, tautinei kultūrai nusipelniusias asmenybes. Apdovanojimai rengiami kiekvienais metais kovo–balandžio mėnesiais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi