Kultūra

2019.04.05 22:24

Dalis Kaunui dovanotos kolekcijos grąžinama Algimanto Miškinio artimiesiems

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.05 22:24

Sudarius taikos sutartį, didžioji dalis Kaunui paties kolekcininko Algimanto Miškinio padovanotos kolekcijos grįžta jo artimiesiems. Kitą dalį ir toliau saugos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus. A. Miškinio vaikaitis sako, senelis jautęs nuoskaudą, kad jo dovana miestui nebuvo tinkamai vertinama.

12 metų trečiajame Paveikslų galerijos aukšte rodyta A. Miškinio kolekcija iškeliauja. Restauratorės ir kolekciją saugoję M. K. Čiurlionio muziejaus darbuotojai atidžiai vertina kiekvieno kūrinio būklę.

Dalis Kaunui dovanotos kolekcijos grąžinama 2015 m. mirusio profesoriaus artimiesiems.

A. Miškinis beveik dešimtmetį Kauno valdininkus ir merus įtikinėjo priimti ilgus metus kauptą kolekciją – beveik 800 Lietuvos dailės ir rytų šalių kūrinių. 2007 m. savivaldybė, kolekcininkas ir M. K. Čiurlionio dailės muziejus pasirašė sutartį, tačiau vietos Paveikslų galerijoje rasta tik daliai eksponatų.

Profesoriaus valia, kolekcija negalėjo būti daloma ar išgabenta iš miesto. Jis norėjęs ir atskiro pastato kūriniams rodyti. Kolekcininko vaikaitis Mindaugas Jurėnas sako, senelis jautė nuoskaudą, kad miestas nevertina jo dovanos. Šeima kreipėsi į teismą, prašydama dalį kolekcijos grąžinti.

 „Jis turėjo visokių abejonių pats iš tikrųjų dėl tos kolekcijos, buvo atidavęs, paskui gal iš dalies čia jo buvo paskutinis noras – va, kai numirsiu, galėsi pasiimti“, – pasakojo M. Jurėnas.

Savivaldybė su A. Miškinio artimaisiais sudarė taikos sutartį ir kolekciją pasidalijo. Kolekcininko šeimai teismo nutartimi grąžinta didžioji dalis vertingų XX a. Lietuvos dailės kūrinių – iš beveik 400 M. K. Čiurlionio muziejus saugos 56.

Panorama

„Bus integruoti į nuolatines arba laikinas ekspozicijas. Rytų pasilieka 54 darbai, tai jie greičiausiai bus Žilinsko dailės galerijoje, taikomosios (dailės) skyriaus ekspozicijoje“, – pasakojo M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fondų saugotoja Nijolė Adomavičienė.

Buvęs M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis sako, jį A. Miškinio artimųjų noras susigrąžinti dalį kolekcijos, nustebino.

„Muziejus toks tarpininkas, savo laiku stengėsi padėti Kaunui priimti kolekciją, bet ji buvo priimta su daugybe netinkamų sąlygų, kurias paprastai didieji muziejai nelabai priima, bet čia buvo miesto valia, mero valia ir buvo labai gražūs norai pradžioje“, – kalbėjo O. Daugelis.

Pasak A. Miškinio vaikaičio, šeima kol kas nėra nusprendusi, koks bus susigrąžintos kolekcijos dalies likimas – sako, dabar svarsto, kur ją galėtų saugoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.