Kultūra

2015.09.08 13:45

Brazilų menininkas iš išvartytų medžių kuria baldus viešosioms erdvėms

Justė Navickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Audrų išvartyti medžiai gali atnešti naudos, reikia tik šiek tiek fantazijos ir pastangų. To tikrai netrūksta brazilų menininkui Hugo Francai.

Audrų išvartyti medžiai gali atnešti naudos, reikia tik šiek tiek fantazijos ir pastangų. To tikrai netrūksta brazilų menininkui Hugo Francai.

San Paule gyvenantis dizaineris H. Franca darbo trūkumu nesiskundžia: eidamas miesto gatvėmis jis stebi, kur dar galėtų pastatyti baldų, gamintų iš audrų išvartytų medžių.

Didžiausias Brazilijos miestas pastaruoju metu stipriai nukentėjo: lietingas sezonas atnešė nemažai audrų. Skaičiuojama, kad per jas išvartyta daugiau nei pusantro tūkstančio medžių. Tokie skaičiai miesto valdžiai tapo nemažu galvosūkiu, kaip teisingai panaudoti šitiek medienos.

Idėjas galėjo siūlyti visi miestiečiai, į prašymą atsiliepė H. Franca. Audrų padaryta žala galėjo padėti įgyvendinti jo idėją – miesto parkuose ir aikštėse įkurdinti masyvius suolus.

Menininkas sako norėjęs ne tik nudžiuginti miestiečius jaukumą teikiančiu dekoru, bet ir panaudoti po visą San Paulą audrų išmėtytą puikios kokybės medieną. Kam kirsti mišką, jei medžiaga baldams guli tiesiog po kojomis.

„Manau, kad tai svarbiausia visų menininkų užduotis – stengtis, kad menas netrukdytų gamtai. Tropiniai miškai sparčiai nyksta, o juk jie – svarbiausia ekosistemos dalis. Pats metas nustoti apiplėšinėti save ir pradėti saugoti miškus, kiek jų dar turime“, – teigia H. Franca.

Dizaineris pirmiausia apžiūri išverstus medžius, suprojektuoja, kokios formos baldas iš jų galėtų išeiti, ir tuomet formuoja medžius grandininiu pjūklu. Tuomet mediena atsargiai šlifuojama ir lakuojama, kad medžiui nekenktų drėgmė. Baigtus baldus H. Franca įkurdina įvairiose miesto vietose.

Nors jie atrodo kaip skulptūros, ant jų miestiečiai gali drąsiai prisėsti. Kai kurie baldai vis dar kuriami, kai kuriuos jau išbandė San Paulo gyventojai. Netikėtų formų baldus žmonės greitai pamėgo: trumpam prisėda eidami pro šalį, o kartais beskaitydami praleidžia ir visą dieną.

„Puikiai pavyko, tiesa? Nors lietus pridarė žalos, negaliu nesigėrėti šiais kūriniais. Manau, tai pats geriausias būdas panaudoti išvartytus medžius. Labai patogu čia prisėsti ir pailsėti“, – sako San Paulo gyventoja Franciska da Silva.

Darbų H. Francai liko dar daugybė. Idėjų gimsta apžiūrėjus kone kiekvieną medį, o ir tikslą išsikėlė nemenką – miestiečius vis nauju baldu nudžiuginti bent kartą per savaitę.