Kultūra

2015.09.08 13:45

Vilniuje repetuoja vienas garsiausių Europos teatro režisierių – K. Lupa

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre, spektaklį pagal Thomas`o Bernhardo pjesę „Didvyrių aikštė“ stato vienas garsiausių Europos teatro režisierių Krystianas Lupa iš Lenkijos. Šiuo metu teatre vyksta intensyvios repeticijos, o į premjerą teatras pakvies per Teatro dieną – kovo 27-ąją.

Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre, spektaklį pagal Thomas`o Bernhardo pjesę „Didvyrių aikštė“ stato vienas garsiausių Europos teatro režisierių Krystianas Lupa iš Lenkijos. Šiuo metu teatre vyksta intensyvios repeticijos, o į premjerą teatras pakvies per Teatro dieną – kovo 27-ąją.

„Didvyrių aikštė“ – tai paskutinė T. Bernhardo pjesė, parašyta 1988-aisiais, kurioje T. Bernhardas kritikuoja savo šalies ydas, valdžią, žmones. Didvyrių aikštė – tai Vienos pagrindinė aikštė, kurioje Hitleris 1938-aisiais paskelbė Austrijos prijungimą prie nacistinės Vokietijos. Ir pjesę T. Bernarhdas parašė tais metais, kai buvo prisimenamas 50 metų įvykis.

Pirmasis šios pjesės pastatymas Vienoje sutiktas audringai ir sukėlė vieną didžiausių visuomeninių rezonansų praėjusio amžiaus pabaigos Europos teatre. Dar net spektakliui nepasirodžius, pjesės autorius sulaukė daug pasipiktinimo. Tokia reakcija labai paveikė T. Bernhardą, ir jis uždraudė savo kūrinius po mirties statyti Austrijoje.

„Didvyrių aikštė“ sukėlė skandalą, nes tai buvo didžiulis kultūrinis įvykis, tai buvo tiesiog politinis manifestas. Publika į spektaklį ėjo per policijos užkardas. Buvo bandoma nutraukti vaidinimą. Politikai, kurie norėjo jį uždrausti, iš tikrųjų net nebuvo skaitę pjesės teksto. Bet spektaklis įvyko, ir tai buvo didelis triumfas, tačiau Bernhardas viską priėmė labai skausmingai, tai tikrai paveikė jo ankstyvą mirtį. Ir testamentu jis uždraudė Austrijoje statyti savo pjeses. Priklausau Bernhardo fondui, esu vienas iš žmonių, kurie, inspiruoti jo brolio, tą testamentą pažeidėme“, – pasakoja režisierius K. Lupa.

„Didvyrių aikštėje“ vaidina aktoriai Valentinas Masalskis, Eglė Gabrėnaitė, Vytautas Rumšas, Arūnas Sakalauskas, Vytautas Anužis, Viktorija Kuodytė, Arūnas Smailys, Eglė Mikulionytė, Doloresa Kazragytė, Rasa Samuolytė, Toma Vaškevičiūtė. Reptuojantys aktoriai pabrėžė, kad darbas su K. Lupa – ypatingas.

„Kaip gaila, kad man tiek daug metų ir tik dabar aš bendrauju su žmogum, kur yra visiškai mano teatras. Kai dirbu su jaunais režisieriais, jie sako: laboratorija. Sakau: baikit su tom laboratorijom. O jei Lupos laboratorija būtų, aš eičiau“, – tikina aktorė E. Gabrėnaitė.

K. Lupa – lenkų teatro režisierius, grafikas ir scenografas, vienas garsiausių šiuolaikinių Europos teatro menininkų. Kurį laiką studijavęs fiziką, jis baigė grafiką Krokuvos dailės akademijoje, vėliau studijavo kino mokykloje Lodzėje, teatro režisūrą Krokuvoje. Prieš šešerius metus K. Lupa apdovanotas prestižiniu „Europos teatro naujosios realybės“ prizu, prieš keliolika metų – Austrijos pirmo laipsnio Garbės kryžiumi už nuopelnus mokslo ir kultūros srityje. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.