Kultūra

2015.09.08 13:45

Kino festivalis „Eureka“ – nemokami filmai moksline tema

LRT.lt2015.09.08 13:45

„Kino pavasaris“ jau ketvirtąjį kartą pristato mokslinių fantastinių ir mokslo populiarinimo filmų festivalį „Eureka“. Į jį atrinktas juostas vienija mokslo tema ar mokslinės fantastikos žanras.

„Kino pavasaris“ jau ketvirtąjį kartą pristato mokslinių fantastinių ir mokslo populiarinimo filmų festivalį „Eureka“. Į jį atrinktas juostas vienija mokslo tema ar mokslinės fantastikos žanras.

Kaip teigiama organizatorių pranešime spaudai, šiemet režisieriai dalinsis fantazijomis apie žmonijos ateitį, nagrinės žmonių baimes ir šypsena žvelgs į netikėtus mokslo išradimų panaudojimo būdus.

Kovo 20 d., prasidedančio „Eureka“ festivalio programa skirta vyresnių klasių mokiniams ir studentams bei visiems, suinteresuotiems filmais moksline tematika, o įėjimas į filmus – nemokamas.

„Norint pasiruošti ateičiai, numatyti arba vertinti ateities vystymosi tendencijas, mokslinė fantastika yra labai gera priemonė. Ji padeda plėsti akiratį ir išlavinti fantaziją, tuo labiau, kad kai kurie rašytojai ar režisieriai savo filmuose jautriai reaguoja į visuomenės pokyčius ir tendencijas ir gana įtaigiai parodo, kas mūsų gali laukti, jei mes elgsimės vienaip ar kitaip. Kita vertus, mokslinė fantastika yra būdas iškelti ir apsvarstyti tam tikras etines dilemas, parodyti, ko galbūt reikėtų vengti. Tad mokslinės fantastikos funkcija – ir pažintinė, ir pramoginė“, – pranešime cituojamas biologijos mokslų daktaras, mokslo populiarinimo, kino naujienų laidų vedėjas Rolandas Maskoliūnas.

Drąsi dokumentika

Australų aktorius ir režisierius Damonas Gameau imasi drastiško eksperimento – norėdamas savo kailiu pajusti, ką iš tiesų sveikatai reiškia dideli cukraus, pravardžiuojamo „baltąja mirtimi“, kiekiai, ryžtasi kasdien jo suvartoti po keturiasdešimt šaukštelių. Šis eksperimentas užfiksuotas dokumentinėje juostoje „Tas filmas apie cukrų“ („That Sugar Film“).

Žmogaus poveikis klimato kaitos procesams – akivaizdus ir neabejotinas, tačiau visokio plauko apsišaukėliai vis dar diskredituoja mokslininkų įrodymus. Į polemiką dėl klimato kaitos dokumentiniame filme „Abejonių prekeiviai“ („Merchants of Doubt“) žvelgia amerikiečių režisierius Robertas Kenneris.

Britų režisieriaus Orlando von Einsiedelo dokumentika „Virunga“ („Virunga“) nukelia į nepaprasto grožio Virungos nacionalinį parką, kur laisvėje gyvena nykstančių kalnų gorilų populiacija. Nors parkas įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, jam vis tiek kyla pavojus: jo teritorijos gviešiasi tarptautinės korporacijos. Filmas apie atsidavusius gamtos mylėtojus ir interesų konfliktą šiemet nominuotas „Oskarui“ geriausio dokumentinio filmo kategorijoje.

Keičiant realybę

Geteburgo filmų festivalyje nominuotas geriausio debiuto kategorijoje, austrų režisieriaus Luko Valentos Rinnerio filmas „Parabellum“ („Parabellum“) apmąsto, kaip reikėtų elgtis pasaulio pabaigos atveju. Geologas Hermanas atsisako patogaus gyvenimo tam, kad prisijungtų prie grupės žmonių, gyvenančių atokiai nuo visuomenės ir besiruošiančių akistatai su pasaulio pabaiga.

Bulgaras Tonislavas Hristovas sukūrė komediją apie bandymą technologijų pagalba išmokyti drovius vyrus flirto meno. Programuotojo inžinieriaus Atano rimtos pastangos – smagiai ir linksmai aštuoniasdešimties minučių juostoje „Meilė ir inžinerija“ („Love & Engineering“).

Režisierius Mike`as Cahillas 2012 m. „Kino pavasaryje“ svečiavosi su filmu „Antroji žemė“, ir šiemet jis pristato juostą „Kilmė“ („I Origins“). Joje molekulinės biologijos studentas Ianas Grėjus įsimyli merginą ypatingomis akimis. Jis dar nežino, kad jo atradimas gali pakeisti pasaulį. Pagrindinį vaidmenį filme atlieka Bernardo Bertolucci „Svajotojų“ žvaigždė Michaelas Pittas.

Grėsmių pavidalai

Kanadietis Guy Maddinas kartu su Evan Johnson juostoje „Uždraustas kambarys“ („The Forbidden Room“) imasi žmonių baimių tyrinėjimo. Povandeniniame laive dingsta kapitonas, o laivo įgula lieka įkalinta su keistu kroviniu ir savais nuogąstavimais. Juostoje vaidina ir „Jos vardas Nikita“ žvaigždė Roy Dupuis.

Keistoje situacijoje užstringa ir meksikiečių režisieriaus Isaaco Ezbano filmo „Incidentas“ („The Incident“) personažai: išvažiavę atostogų, kelionės metu jie praranda gerą nuotaiką – mat kelias veda į niekur, o vietovės kartojasi.

Lygiai taip pat begalinėje erdvėje užstringa ir du broliai, kuriuos vejasi policininkas. „Po lemtingo vidurnakčio“ („The Midnight After“) – Kinijos režisieriaus Fruito Chano apokaliptinė vizija. Vėlai namo grįžtančio autobuso keleiviai supranta, kad mieste liko tik jie vieni ir privalo išsiaiškinti, kas nutilo visai žmonių populiacijai. Inspiruotas 2012 m. bestselerio „Lost On A Red Minibus To Taipo“, filmas nagrinėja likimo, tikėjimo klausimus ir iš arti žvelgia į žmonėse slypinčius demonus.

Festivalis vyks kovo 20–balandžio 2 d. kino teatre „Forum Cinemas Vingis“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt