Kultūra

2019.04.04 11:46

MO rengia staigmeną ir sako, kad žmogus – nebe visatos centras

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2019.04.04 11:46

Jau netrukus atidaroma naujoji MO muziejaus paroda paaiškins, kad žmogus – nebėra visatos centras, o dėmesio vertos ir kitos, mus supančios, rūšys. Tai gali būti ir gyvūnai, ir pačių žmonių sukurti padarai – robotai. Skamba kaip painiava ir visiškai skirtingų būtybių sankirta? Ar tai dera, ar priešinasi vienas kitam – Mo muziejuje nuo balandžio 6 d.

MO muziejuje surengtoje naujos parodos spaudos konferencijoje pokalbis prasidėjo nuo muziejaus įkūrėjų – Danguolės ir Viktoro Butkų – pasidalijimo įspūdžiais apie praėjusius muziejaus pusę metų. V. Butkaus teigimu, norisi kiek atsitraukti į šalį ir į viską pasižiūrėti iš atstumo: „Muziejus tikrai dirba ir juda įvairiomis kryptimis. Mo direktorė sukūrė nuostabų kolektyvą ir tai, ką šis kolektyvas daro, puiku.“

D. Butkienė prisipažino, kad Mo muziejaus veiklos pradžia ir pirmoji paroda ne tik pateisino, bet ir pranoko lūkesčius. „Kolektyvo darbas tikrai motyvuotas, bet mus taip pat labai pradžiugino ir savanorių darbas pastarąjį pusmetį. Šiai, naujai parodai, vėl vyko savanorių atranka – pusė jų pasiliko iš  anksčiau. Reikia paminėti, kad muziejus vis demokratėja, įtraukia žmones, ir džiugu, kad lankytojų srautas nenutrūksta. Mo ir toliau artės prie publikos, kitos parodos bus dar interaktyvesnės“, – žada D. Butkienė.

Naujosios Mo muziejaus parodos „Gyvūnas – žmogus – robotas“ viena iš kuratorių Erika Grigoravičienė savo pasakojimą pradėjo pasidžiaugdama kadaise Butkų priimtu sprendimu: „Muziejaus steigėjai išmintingai pasielgė įsigiję kūrinių publikavimo teises, taip jie galėjo turimus kūrinius viešinti internete. Tokiu būdu kone kiekvienas galėjo tapti pats sau kuratoriumi. Ir aš pati su kolekcija jau esu susipažinusi.“

Pasak E. Grigoravičienės, ją visuomet domino intelektualinės mados, su kuo susijusi ir ši paroda. „Kadaise pastebėjau vizualiosios kultūros madą. Šiame amžiuje pastebiu, kad atsiradusi nauja tendencija – dėmesys kitoms rūšims. Plinta posthumanistinės idėjos, žmogus nebėra visatos centras. Tai atsiskleidžia šioje Mo muziejaus parodoje. Ši intelektualinė mada, gyvūninis posūkis įgijo ne tik įvairių monografijų išraišką – surengta ir daug parodų, skirtų gyvūnų temai“, – aiškina parodos kuratorė.

E. Grigoravičienė teigia pati su nuostaba atradusi, kad daug kūrinių, net sukurtų vėlyvajame sovietmetyje, susiję su mitinių būtybių, iškamšų, santykių tarp gyvūnų ir žmonių temomis.

Kita parodos kuratorė Ugnė Paberžytė nusakė klausimus, kurie keliami parodoje „Gyvūnas – žmogus – robotas“. „Parodoje yra skyrius „Ateities vizijos“ – užduodami klausimą, ar tai, ką matome, yra ateitis, ar taip jau gyvename. Taip pat klausiama, kas yra gyvybė ir kaip galime ją traktuoti, kaip mes keičiame savo būvį. Turime ir dirbtinio intelekto apraiškų. Džiugu, kad įsigijome ir šia tema kalbančių jaunų menininkų darbų, taip pat turėsime svečių iš užsienio.“

Paroda „Gyvūnas - žmogus - robotas“ atidaroma balandžio 6 d. ir veiks iki rugpjūčio 25 d. Jos atidarymo metu lauks ir renginių programa-festivalis. 

Parodos lankytojai galės išvysti Lietuvos dailės klasikų - Š. Saukos, V. Kisarausko, V. Antanavičiaus, R. Rakausko darbus, o taip pat jaunųjų menininkų - E. Škarnulytės, dueto Pakui Hardware - kūrinius. 

Be viso to – svečiai iš užsienio: Hito Steyerl (Vokietija), Katja Novitskova (Estija), Daiga Grantina ir Mikelis Fišeris (Latvija).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.