Naujienų srautas

Kultūra2015.03.10 12:21

Prancūzų institute Vilniuje – „Šaržai už taiką“

„Šaržai už taiką“ – taip pavadinta pirmadienį Prancūzų institute atidaryta paroda, kurioje eksponuojami pasaulio spaudos šaržai.

„Šaržai už taiką“ – taip pavadinta pirmadienį Prancūzų institute atidaryta paroda, kurioje eksponuojami pasaulio spaudos šaržai.

Prancūzijos ambasados Lietuvoje kultūros atašė teigimu, paroda buvo atsivežta iš karto po įvykių Prancūzijoje ir Kopenhagoje, tačiau pristatyti ją nutarta dabar – žurnalistikai, žodžio ir spaudos laisvei skirto Frankofonijos mėnesio renginių kontekste.

Parodą sudaro dvi dalys. Pirmojoje – šaržuotas nevyriausybinės organizacijos „Šaržai už taiką“ (Cartoonists for peace) pasaulio vaizdinys.

„Tai yra pedagoginio pobūdžio paroda, kurioje pristatomos spaudos karikatūros. Išskirta keletas temų: pavyzdžiui, moterų teisės (...), taip pat yra keletas religijai skirtų šaržų, neužmirštamas ir rasizmas. Nemažai dėmesio parodoje skirta interneto vaidmeniui spaudoje – šiomis dienomis spauda be jo neįmanoma. Šaržuojama ir aplinkosauga – visam pasauliui aktuali tema“, – sako Prancūzijos ambasados Lietuvoje kultūros atašė Lysianne Caron.

Nevyriausybinę organizaciją „Šaržai už taiką“ 2006-aisiais subūrė Nobelio premijos laureatas Kofis Annanas ir laikraščio „Le Monde“ karikatūristas Plantu. Tąkart dvylika garsiausių pasaulio karikatūristų sutarė spaudos šaržus pateikti kaip žodžio laisvės priemonę pasauliniu mastu. Šiuo metu organizacijoje dirba jau per 130 karikatūristų, o nuo 2006-ųjų surengta daugybė šaržų parodų visame pasaulyje.

Kitą parodos „Šaržai už taiką“ dalį sudaro prancūzų satyrinio žurnalo „Charlie Hebdo“ viršeliai. Juose, pasak kultūros atašė, itin aštrių temų šaržų nepamatysite.

„Charlie Hebdo“, mažai žinomas užsienio visuomenei, jame dažnesnės Prancūzijos aktualijos. Leidinys tikrai nėra nusistatęs prieš religijas, konkrečiai islamą, tad pirmųjų puslapių, kuriuose būtų šaržuojamos religijos, nėra daug. Parodoje atsispindi tos temos, kurios yra svarbiausios kiekvienam prancūzui, kurios geriausiai nupiešia tai, kas vyksta dabar“, – sako L. Caron.

Tiesa, pasak pašnekovės, paroda tikrai nebus įdomi tik prancūzams ar prancūzų kultūra besidomintiems lankytojams. Daugelis vienai tautai aktualių temų svarbios ir kitoms tautoms, tad šaržuose bus galima atrasti ne vieną lietuviams puikiai pažįstamą temą.

„Pavyzdžiui, kelete šaržų minimas Leonidas Brežnevas, taip pat Sovietų Sąjunga. Išrinkome ir keletą viršelių, kuriuose šaržuojamos Katalikų bažnyčios aktualijos“, – sako L. Caron.

Apžiūrėti parodą sostinėje įsikūrusiame Prancūzų institute galima iki balandžio 10 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi