Kultūra

2015.09.08 13:45

IS džihadistai griauna istorinį asirų miestą Nimrudą

BNS 2015.09.08 13:45

Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) pradėjo griauti senovinį asirų Nimrudo miestą Irake, suduodamas dar vieną smūgį šalies istoriniam paveldui, pranešė vyriausybė.

Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) pradėjo griauti senovinį asirų Nimrudo miestą Irake, suduodamas dar vieną smūgį šalies istoriniam paveldui, pranešė vyriausybė.

IS „surengė puolimą prieš istorinį Nimrudo miestą ir sunkiuoju transportu sulygino jį su žeme“, paskelbė Turizmo ir senienų ministerija savo oficialioje paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

Vienas už senienas atsakingas pareigūnas patvirtino šią informaciją ir nurodė, kad niokojimas prasidėjo ketvirtadienį po vidurdienio maldų. Pasak jo, ten taip pat buvo pastebėti sunkvežimiai, kuriais veikiausiai buvo velkamos senienos.

„Dar nežinome sugriovimų masto“, – sakė pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

Nimrudas, vienas iš asirų epochos perlų, buvo įkurtas XIII a. prieš Kristų prie Tigro upės. Jis yra už maždaug 30 km į pietryčius nuo Mosulo – antrojo pagal dydį Irako miesto, kuris dabar yra pagrindinis IS kovotojų bastionas šioje šalyje.

„Tenka liūdnai konstatuoti, kad visi to tikėjosi. Jie siekia sunaikinti Irako paveldą, vieną vietovę po kitos“, – sakė irakiečių archeologas Abdulamiras Hamdani iš Stouni Bruko universiteto Niujorke.

„Kita, žinoma, bus Hatra“, – sakė jis, turėdamas galvoje puikiai išsilaikiusį miestą Ninevijos provincijoje, kuriam daugiau nei 2 tūkst. metų ir kuris yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

„Esu išties sugniuždytas. Tačiau tai buvo tik laiko klausimas“, – pridūrė archeologas.

Nimrudas yra vietovė, kurioje buvo aptikta vienu reikšmingiausių XX amžiaus archeologinių radinių laikoma juvelyrinių dirbinių ir brangakmenių kolekcija, aptikta 1988 metais.

Šie juvelyriniai dirbiniai kurį laiką buvo eksponuojami Irako nacionaliniame muziejuje, tačiau vėliau dingo iš visuomenės akiračio. Visgi jie nepakliuvo į rankas plėšikautojams, siautėjusiems Irake po 2003-iųjų JAV invazijos ir galiausiai buvo surasti Centrinio banko patalpose.

Dauguma neįkainojamų Nimrudo brangenybių buvo perkeltos į muziejus Mosule, Bagdade, Paryžiuje, Londone ir kituose miestuose, tačiau toje vietovėje tebestovi milžiniškos statulos, vaizduojančios asirų mitologinę būtybę lamasų – sparnuotą bulių su žmogaus galva.

Nimrudas nuniokotas praėjus savaitei po to, kai šis džihadistų judėjimas paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip kovotojai Mosulo muziejuje kūjais ir pneumatiniais grąžtais niokoja neįkainojamus senovinius eksponatus.

Šis išpuolis sukėlė pasaulio pasibaisėjimą, o kai kurie archeologai ir paveldo ekspertai lygino jį su 2001 metais Afganistane įvykusiu incidentu, kai tuometis Talibano režimas dinamitu susprogdino dvi milžiniškas VI amžiuje sukurtas Budos statulas, iškaltas vienoje uoloje Bamijano provincijoje šalies centrinėje dalyje.

Anot kraštutinių islamo interpretacijų, kurių laikosi džihadistai, statulų, atvaizdų ir šventyklų buvimas skatina žmonės manyti, jog galima garbinti ne tik vienatinį Dievą, todėl tokie kulto objektai turi būti naikinami.

Diktatoriaus Saddamo Husseino valdymo metais Irakas sugriežtino įstatymus, ginančius istorines vietoves.

Tačiau dėl smurto, kuris krėtė šalį prieš 2003-iųjų invaziją, ir skaudžių tarptautinių sankcijų Irako paveldo apsauga liko valdžios dėmesio paraštėse.

UNESCO tai pavadino karo nusikaltimu

Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO vadovė penktadienį pasmerkė džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS) už senovinio asirų Nimrudo miesto Irake nuniokojimą ir pareiškė, jog tokie veiksmai yra „karo nusikaltimas“.

„Griežčiausiai smerkiu vietovės Nimrude nuniokojimą“, – sakoma Irinos Bokovos paskelbtame pareiškime.

UNESCO vadovė sakė jau aptarusi tai su JT Saugumo Tarybos ir Tarptautinio Baudžiamojo Teismo vadovais.

„Negalime tylėti. Tyčinis kultūrinio paveldo naikinimas yra karo nusikaltimas. Raginu visus regiono politinius ir religinius lyderius pademonstruoti ryžtą ir visiems priminti, jog negali būti absoliučiai jokio politinio ar religinio pateisinimo žmonijos kultūrinio paveldo naikinimui“, – sakė I. Bokova.

Ketvirtadienį Irako vyriausybė pranešė, kad IS „surengė puolimą prieš istorinį Nimrudo miestą ir sunkiuoju transportu sulygino jį su žeme“.

Vienas už senienas atsakingas pareigūnas nurodė, kad niokojimas prasidėjo ketvirtadienį po vidurdienio maldų, o istorinėms vertybėms vilkti buvo panaudoti sunkvežimiai.