Kultūra

2015.09.08 13:45

Atidarytos parodos, skirtos R. Mikutavičiaus atminimui

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį kunigui poetui Ričardui Mikutavičiui būtų suėję 80. Kaune, prisimenant R. Mikutavičių, atidarytos dvi parodos, pasakojančios apie šią neeilinę asmenybę.

Ketvirtadienį kunigui poetui Ričardui Mikutavičiui būtų suėję 80. Kaune, prisimenant R. Mikutavičių, atidarytos dvi parodos, pasakojančios apie šią neeilinę asmenybę.

Mykolo Žilinsko dailės galerijoje atidarytą parodą, kurioje eksponuojama dalis R. Mikutavičiaus meno kūrinių kolekcijos – šešiolika paveikslų – kasdien aplanko daugybė žmonių. M. K. Čiurlionio muziejaus vadovo Osvaldo Daugelio teigimu, šie paveikslai šildė kunigo dvasią. Parodoje taip pat kabo ir tušti rėmai, primenantys 1998 birželį, kai kunigas buvo išviliotas iš namų, nužudytas, o jo kolekcija pagrobta, dalis jos nerasta.

„Kolekcija vertinga tuo, kad tai buvo viena rimčiausių senosios dailės kolekcijų, buvo daugiausiai senųjų Europos meistrų tapybos“, – sako M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius O. Daugelis.

Tikinčiųjų mylėtą ir gerbtą kunigą prisimena ir Maironio lietuvių literatūros muziejus. Ten naujoje parodoje „Viršūnių paukštis“ – R. Mikutavičiaus asmeniniai daiktai, muziejui padovanotos sutanos, rankraščiai, poezijos knygos ir daugybė nuotraukų.   

„Jis buvo ir labai praktiškas žmogus ir visur stengėsi , kiekvienoje kleboninėje, kur jis klebonavo, stengėsi restauruoti, pagerinti buities sąlygas ir, aišku, tvarkydavo pačios bažnyčias“, – tikina parodos kuratorius Edmundas Kazlauskas.

Muziejaus direktorė sako, R. Mikutavičius čia būdavęs dažnas svečias – kartais ateidavo į muziejaus sodelį, mielai dalyvaudavo literatūriniuose vakaruose, susitikimuose. Kuriamam Juozo Tumo Vaižganto muziejui jis atidavė dalį savo vertingos knygų kolekcijos.

„Visas knygas turėjome teisę peržiūrėti ir atsirinkti, atsirinkome beveik 400 senų knygų, nuo XIX amžiaus vidurio iki XXI amžiaus“, – sako Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė.
Archyvas

Pasak A. Ruseckaitės, kunigas, dalies tikinčiųjų švelniai vadintas „Ričerdėliu“, buvo labai charizmatiškas, veiklus, energingas, į jo pamokslus ateidavo daugybė tikinčiųjų.

Po R. Mikutavičiaus žūties jo bičiuliai ir artimieji kunigą prisimena kiekvienais metais – rengiami poezijos vakarai, rūpinamasi jo atminimo išsaugojimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.