Kultūra

2019.04.02 16:30

Režisierius Zanussis apie lietuvius ir lenkus: lyg išsiskyrusi pora – praeitis didi, o ateitis – atskirai

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.04.02 16:30

Legendiniam lenkų režisieriui Krzysztofui Zanussiui, kurio naujausią filmą ką tik rodė „Kino pavasaris“, svarbiausia palikti pėdsaką žmonių sielose. Kaip kino grandas į puikybę jis nesikelia, sako nenustėrtų praradęs žiūrovų dėmesį. Lietuvos bičiulis turi ką pasakyti ir apie mūsų santykius su artimiausiais kaimynais.

Kino klasikas K. Zanussis nagrinėja moralines ir etines temas. Istorinėje dramoje „Eteris“ pateikia savą Fausto interpretaciją, dalydamas pasakojimą į akivaizdų ir paslėptą. Kaip klasikas, žmogaus vidinei kolizijai vaizduoti renkasi klasikinę vietą – paribį, Rusijos ir Austro-Vengrijos imperijų pasienį XX amžiaus pradžioje. Nuo bausmės pabėgęs gydytojas čia eksperimentuoja stipriu anestetiku ir narkotiku eteriu. 

Filmuojant „Eterį“ dalyvavo Lenkijos, Ukrainos, Vengrijos ir Lietuvos („Uljanos Kim studija“) kino kūrėjai. Filmo garso takelis įrašytas Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos garso studijoje, muziką atlieka orkestras „Vilniaus sinfonietta“. Muzikos įrašo kūrybinis vadovas Lietuvoje – Kipras Mašanauskas, įrašo asistentai ⎯ Artūras Pugačiauskas ir Iveta Macevičiūtė. Filme vaidina lietuvių aktorius A. Dubaka. Filmu „Eteris“ buvo atidarytas Romos kino festivalis. Lietuvos kino teatruose jis bus rodomas nuo balandžio 12 dienos.

Kino kelionėse lydi jaudulys

– Ateina metas, kai visi filmo darbai baigiami. Ką jums reiškia atiduoti savo kūrinį žiūrovų vertinimui?

– Man tai – galutinis išmėginimas. Paprastai būnu apimtas gilaus jaudulio. Nes filmą tam ir kuri, kad pasiektum kuo platesnę auditoriją. Ir visai ne dėl pelno. Ne, kiekvienas norime palikti pėdsaką, kuris nėra matuojamas parduotais bilietais.

Galbūt tavo filmas paliečia vos kelis žmones, tačiau labai giliai. Ir tai savaime gražu, vertinga. Atperka visas kūrybos pastangas, išlaidas. Neseniai baigiau naujausiąjį – „Eterį“, keliauju su juo po pasaulį. Kaskart tokiomis aplinkybėmis mane lydi jaudulys, nes noriu, kad filmas žiūrovus paliestų, keistų, padarytų jiems įspūdį. Kartais pavyksta, kartais – ne.

Esu jautrus pačioms įvairiausioms reakcijoms. Visada įsiklausau į jas. Kai kurie žmonės išsako gana netikėtų pastabų. Numanomų ir nelabai. Kaip bebūtų, man tai gana įtemptas tarpsnis. Paskui ateina akimirka, kai turiu sau pasakyti – viskas, baigta, metas pradėti naują kūrybos skirsnį.

Tarp prisidėjusių žmonių

– Kinas kuriamas bendradarbiaujant su begale žmonių. Ar turite savo nuolatinę komandą? Ir savo metodą, kaip dirbti su aktoriais?

– Nemažai dirbu svetur, tad komandą dažnai tenka burti iš užsieniečių, vietinių. Tarkime, „Eteris“ atsirado bendradarbiaujant su Lietuva, Ukraina, Vengrija, Italija. Komanda toli gražu nebuvo vienalytė, daugelį žmonių sutikau pirmą kartą. Tačiau visi dirbo nepriekaištingai. Esu nepaprastai patenkintas. Su kai kuriais nuolat palaikau ryšį. Tai ženklas, rodantis, kad turėjau geros patirties.

Tas pat pasakytina ir apie aktorius. Panevėžio dramos teatre stačiau spektaklį „Hybris (Puikybė)“. Todėl filmuotis į „Eterį“ pakviečiau aktorių Artūrą Dubaką. Noriu būti tarp žmonių, kurie jau yra prisidėję prie mano darbų. Suprantama, kviečiu ir naujų.

Aktoriai... Turiu tik vieną patarimą – juos reikia mylėti, jei nori, kad pasirodymas būtų geras. Tada bendradarbiavimas bus sėkmingas.

Kas belieka?

– Po ilgų kūrybos dešimtmečių sulaukėte pripažinimo. Jus pamėgo daugybė žmonių. Kaip keitėsi jūsų gyvenimas – nuo fizikos, filosofijos studento iki kino kūrėjo, tapusio kino metru?

– (Juokiasi.) Galiu jus patikinti, kad joks rimtas menininkas nesijaučia esąs didis. Nežinome, kas esame, niekada nesužinosime. Malonu, kad žmonės domisi manimi, mano darbais. Vieną dieną jie gali liautis. Ir dėl to nenustebsiu. Tačiau jaučiuosi pamalonintas, kad jiems vis dar rūpi, ką teigiu.

Kas buvo kitaip jaunystėje?.. Galbūt siekiau sparčiau darbuotis. Nes žinojau, kad kiekviena man suteikta galimybė iš tiesų tėra išimtis. Neturime teisės būti menininkai, kaip turime teisę būti gydytojai, jei studijuojame mediciną. Ar inžinieriai – po inžinerijos studijų.

Vis dėlto menininkas yra įtikinėtojas. Nes siūlo žmonėms tai, ko jie neprašo. Turi nuolat įtikinėti – jums to reikia, jūs tai mėgstate! Tik pirmiau išvyskite, priimkite mano kūrinį.

Todėl mūsų, menininkų, padėtis visada labai trapi. Nesvarbu, esi daugiau ar mažiau žinomas, tave visada lydės sumišimas, nepasitikėjimas. Menininkų egzistencija nesaugi ir turime su tuo susitaikyti. Kas daugiau belieka?

Pasuko skirtingais keliais

– Lietuvos ir Lenkijos santykiai. Kaip sutariame? Suprantama, yra pozityvių aspektų, tačiau klausiu apie kritiškesnius.

– Esame lyg išsiskyrusi pora. (Juokiasi.) Reikia tam tikro humoro jausmo, kad pamatytum, kokie absurdiški mūsų kivirčai. Vargiai rastume tikrų priežasčių priešiškumui. Išskyrus kelis incidentus, daugiausia aname šimtmetyje.

Vis dėlto praeityje kartu buvome sukūrę šį tą itin vertingo. Tarkime, Abiejų Tautų Respubliką, tam tikrą sandraugą. Ji nuėjo klystkeliais ir dėl to kaltos abi pusės.

Lietuvių indėlis į ATR buvo neproporcingas, kur kas svaresnis. Svarstau, kodėl lietuviai to neprisimena – jūs gi valdėte tą valstybę! Nes buvote geresni. Lenkai pasižymėjo gerokai prastesniais administraciniais sugebėjimais.

Iš Vilniaus kilę žmonės buvo tiesiog geresni. Jogailaičių dinastija, sutelkusi šimtus lietuvių asmenybių, šiai sandraugai vadovavo nepaprastai sėkmingai.

Tačiau paskui, nelaimei, pradėjome klysti. Vis labiau ir labiau. O dar nepavyko rasti sprendimo, kaip integruoti rusėnus. Kiek ir kokių laisvių jiems suteikti. Nenorėjome su jais dalytis savo laisve. Pradėjo dominuoti Rusija ir sutuoktiniai pasuko skirtingais keliais.

Tad nematau jokios priežasties, kodėl turėtume būti priešiški vieni kitų atžvilgiu. Ar griežti dantį. Nes turime šlovingą praeitį. O dabar – skirtingą ateitį. (Juokiasi.)

Parengė Mindaugas Klusas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.