Kultūra

2015.09.08 13:45

Albume – Rusnės atvirukų kolekcija

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Rusnės krašto istoriją kolekcininkas Saulius Stankevičius pasakoja senais atvirukais albume Rusnė. Knyga pristatyta pamario krašto žmonėms.

Rusnės krašto istoriją kolekcininkas Saulius Stankevičius pasakoja senais atvirukais albume Rusnė. Knyga pristatyta pamario krašto žmonėms.
 
Šilutėje gyvenantis kolekcininkas S. Stankevičius prieš kelerius metus išleidęs knygą „Heydekrug“, kurioje – pašto atvirukai, šiandien varto naują albumą, ką tik parvežtą iš leidyklos. Jame – apie 150 atvirukų su Rusnės vaizdais. Pirmieji atvirukai, publikuojami leidinyje išleisti 1898 metais, o vėliausi – 1941 metais.

„Tai mano duoklė Šilutės kraštui, nes esu šio krašto patriotas ir mylėtojas, dėl to ir noriu palikti žmonėms istoriją. Nes tas kas parašyta, pakalbėta, tai yra viena, bet spausdintinis leidinys lieka visam laikui“, – sakė S. Stankevičius.

Šią atvirukų kolekciją S. Stankevičius rinko apie 16 metų. Į albumą sudėti atvirukai, atkeliavę iš viso pasaulio: Amerikos, Naujosios Zelandijos, Australijos, Izraelio, Europos šalių ir net Afrikos.

Istorikai sako, kad šis albumas neįkainojamas, tai vadovas po senąją Rusnę, kuris padės pajusti anuometinį krašto savitumą, kultūrą ir grožį. Pasakojimas apie Rusnės salą pradedamas atviruku su didžiausiu ir gražiausiu to meto Peterso tiltu per Atmatos upę.

1914 metais baigto statyti tilto tėra išlikę tik porą atramų. Dalį jo 1944-aisiais susprogdino atsitraukdami vokiečiai. Albume ir atvirukų su Rusnės bažnyyčia, buvusiais teismo rūmais, sinagoga, senuoju paštu, viešbučiais, malūnais, laivų nuotraukomis. Jame ir puošniausias to meto miestelio statinys – vila „Abelis“ bei kiti to meto pastatai, daugiausia statyti vokiečių.

„Šitos knygos, tos kolekcijos mums primins – o štai buvo taip. Tai yra šiandienos kartoms ir ateities kartoms“, – apibendrino Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė.

Rusnės atvirukų albumas išleistas 1 tūkst. egzempliorių tiražu. Dalį knygų autorius žada dovanoti bibliotekoms, kaip mokomąją ir pažintinę priemonę jaunajai kartai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt