Kultūra

2015.02.19 19:47

Vilniaus knygų mugėje – galimybė pavartyti prieš 70 metų leistus vadovėlius

LRT.lt2015.02.19 19:47

Vasario 19–22 dienomis vyksiančios Vilniaus knygų mugės lankytojai turės galimybę gyvai pamatyti, kaip per pastaruosius dešimtmečius keitėsi vadovėliai.

Vasario 19–22 dienomis vyksiančios Vilniaus knygų mugės lankytojai turės galimybę gyvai pamatyti, kaip per pastaruosius dešimtmečius keitėsi vadovėliai.

Leidykla „Šviesa“, šiemet mininti savo 70-metį, kviečia visus mugės lankytojus į retrospektyvinę vadovėlių parodą, kurios metu bus galima susipažinti, pavartyti ir apžiūrėti daugiau nei pusšimtį 1945–2015 metais leidyklos išleistų vadovėlių bei palyginti, kaip mokėsi skirtingos kartos.

Pasak leidyklos „Šviesa“ direktorės Daivos Bartninkienės, įvairaus amžiaus knygų mugės lankytojai turės galimybę pavartyti savo laikų vadovėlius ir palyginti juos su dabartinėmis mokymosi priemonėmis. Anot jos, ši paroda yra puiki proga pamatyti, kaip per daugiau nei pusę amžiaus pasikeitė vadovėliai.

„Įvairias mokomąsias priemones kuriame nuo 1945 metų, tad esame sukaupę daug patirties mokomosios literatūros srityje. Tačiau nuolat žvelgiame į priekį ir išnaudodami savo patirtį, kuriame ir siūlome novatoriškų sprendimų. Šiemet minėdami savo 70-metį, nusprendėme įdomiausiais archyviniais eksponatais pasidalinti su visais knygų mugės svečiais. Manome, kad bent kelios knygų mugėje apsilankiusiųjų žmonių kartos tikrai atpažins savo laikų vadovėlius, galės juos parodyti vaikams ir palyginti, kokie jie buvo „tada“ ir kokie yra „dabar“, – pasakoja leidyklos „Šviesa“ direktorė Daiva Bartninkienė.

Jos teigimu, vadovėliai atspindi besikeičiantį mokyklos vaidmenį – jei anksčiau jose žinios būdavo tik perteikiamos mokiniams, dabar siekiama surasti tokių mokymosi sprendimų, kurie padėtų tas žinias įsisavinti.

„Anksčiau mokyklos misija buvo perduoti visuomenės patirtį ir žinias, supažindinti su faktais, skaičiais, teiginiais, tačiau nebuvo gilinamasi, kaip vaikas tai įsisavina. Dabar mokymosi priemonės kuriamos taip, kad padėtų mokiniui įsisavinti gaunamas žinias. Šiais laikais, visų pirma, siekiama išmokyti vaiką mokytis ir pačiam atrasti sprendimą“, – skirtingų kartų vadovėlių ypatumus išskiria D. Bartninkienė.

Iki šiol „Šviesos“ archyve saugoti vadovėliai knygų mugės parodoje nebus „dedami po stiklu“, tad juos bus galima laisvai vartyti ar skaityti. Visiems norintiems „Šviesos“ stendo „gidai“ papasakos apie istoriškai svarbesnius vadovėlius ir jų leidybos istoriją, rašoma pranešime spaudai.

Tarp parodoje eksponuojamų vadovėlių bus ir istoriškai svarbiais laikomų, tokių kaip pirmieji elementoriai „Saulutė“ (1948 m.), bei žinomų asmenybių rašytų kūrinių, pavyzdžiui, Vytauto Landsbergio vadovėlis „Sėjau rūtą“ (1981 m.), skirtas besimokantiems skambinti fortepijonu.

Retrospektyvinė vadovėlių paroda veiks vasario 19–22 dienomis, parodų centre Litexpo, leidyklos Šviesa stende.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.