Kultūra

2015.09.08 13:45

Prasideda 16-oji Vilniaus knygų mugė

Indrė Anskaitytė, LRT RADIJAS, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniuje prasideda didžiausia Baltijos šalyse Knygų mugė, kurios šių metų tema – detektyvas. Per keturias dienas „Litexpo“ parodų ir kongresų centre numatyta 400 renginių.

Vilniuje prasideda didžiausia Baltijos šalyse Knygų mugė, kurios šių metų tema – detektyvas. Per keturias dienas „Litexpo“ parodų ir kongresų centre numatyta 400 renginių.

„Tai buvo nedidelė balta katytė, – užsirašė Puaro“ – būtent ši frazė tapo detektyviniu 16-tosios Vilniaus knygų mugės šūkiu. 

Pasitelkę gerai žinomą rašytojo Jono Biliūno mintį ir detektyvų personažą Erkiulį Puaro, knygų mugės rengėjai sako, kad tokių detektyvinių užuominų mugėje – ne viena. Pasak „Litexpo“ parodų grupės vadovės Mildos Gembickienės, ne pirmą kartą knygų mugė skirta literatūros žanrui, o detektyvas populiarus išlieka jau daugiau nei pusantro šimto metų.

Pagrindinė mugės naujiena – Muzikos erdvė. Pirmą kartą knygų mugėje susitiks šalies muzikos leidėjai, kūrėjai ir klausytojai, bus surengti 40 muzikinių pasirodymų. Kaip ir kasmet, nuo Vilniaus arkikatedros iki „Litexpo“ važiuos nemokami autobusai.

Knygų mugė – ypatingas kultūros reiškinys Baltijos šalyse

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, viename svarbiausių kultūros renginių Lietuvoje. Didžiausioje knygų mugėje Baltijos šalyse dalyvauja svečiai iš 15 šalių. Šiemet mugės tema – detektyvas, todėl parodos atidarymo metu Prezidentė taip pat tapo detektyvinės istorijos dalyve, padėdama ją išnarplioti ir paskelbti mugės pradžią.
 
„Tarptautinė Vilniaus knygų mugė tapo ypatingu kultūros reiškiniu Lietuvoje ir visame Baltijos regione. Ji įrodo, kad esame knygos ir rašto tauta, per lietuvišką žodį atėjusi į valstybingumą. Ši laisvės pergalė nebūtų įmanoma be spausdinto žodžio. Be atviros ir nevaržomos minties. Be tų, kurie rašo, verčia, redaguoja, leidžia ir skaito“, – sakė Prezidentė.
 
Pasak Prezidentės, svarbu, kad knygų mugėje išskirtinio dėmesio susilaukia ne tik literatūros naujienos, bet ir mūsų istorinė atmintis, padedanti mums suprasti, kaip saugoti ir ginti valstybę.
 
Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga 2015 metus paskelbė Ukrainiečių literatūros metais. Knygų mugėje Prezidentė domėjosi šia iniciatyva, taip pat aplankė Ukrainos leidyklos stendą ir susipažino su Lietuvoje išleistomis ukrainiečių autorių knygomis.
 
Taip pat šalies vadovė lankėsi kūrybinės studijos „Tu gali sukurti knygą“ surengtose dirbtuvėse ir domėjosi vaikų literatūra. Dirbtuvėse Prezidentė išbandė unikalias knygų vaikams iliustravimo technikas, kurias parodoje pristato pasaulinio garso kūrėjai.
 
Mugės dalyviams Prezidentė palinkėjo įdomios kelionės po neaprėpiamą knygų pasaulį, atrandant savąją knygą, pasidalinant ir paskatinant kitus skaityti.

Knygų mugėje LRT Radijas ir Televizija transliuos laidas iš naujai įrengtos LRT studijos trečiojoje „Litexpo“ salėje. Taip pat LRT studijoje vykstančius renginius bus galima tiesiogiai stebėti  lrt.lt svetainėje. Visa informacija.