Kultūra

2015.02.17 22:45

Nepriklausomybės pradžia užfiksuota R. Požerskio nuotraukose

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.02.17 22:45

Pristatytas naujas menininko Romualdo Požerskio fotografijų albumas „Lietuva 1988-1993“. Leidinyje publikuojama per 300 lemtingus šalies įvykius menančių fotografijų.

Pristatytas naujas menininko Romualdo Požerskio fotografijų albumas „Lietuva 1988-1993“. Leidinyje publikuojama per 300 lemtingus šalies įvykius menančių fotografijų.

Rengiant fotografijų albumą „Lietuva 1988-1993“ R. Požerskiui teko perversti net 18 tūkst. kadrų archyvą. Iš jo menininkas išrinko per 300 fotografijų ir jas papildė tekstais – žinomų žmonių prisiminimais apie Lietuvai lemtingus įvykius. Taip, sako autorius, sukurtas autentiškas pasakojimas apie Lietuvos kelią į laisvę.

„Tas albumas yra, aš taip galvoju, kaip vizualinis vadovėlis, skirtas jaunajai kartai. Tai yra dokumentas – fotografija ir tekstas, kuris įrodo, kaip žmonės išgyveno, kokias turėjo emocijas, problemas, kaip viskas vyko ir dėl ko tas viskas įvyko“, – aiškino R. Požerskis.

Naujajame albume yra jau matytų fotografijų – R. Požerskio užfiksuoti kadrai eksponuoti parodose Lietuvoje ir užsienyje. Tačiau sudėta ir iki šiol nepublikuotų nuotraukų. Vaizdai, kuriuose užfiksuoti dramatiški šalies istoriniai įvykiai turi neįkainojamos dokumentinės vertės, o menotyrininkai priduria, kad nereikėtų abejoti ir menine jų verte.

„Tokiu atveju, kai mes kalbame apie tokią fotografiją, reportažų metodu sukurta, kuri turi dokumentinę vertę, tada labai sunku nubrėžti tą ribą tarp meninės fotografijos, tarp dokumentinės fotografijos ir kuriuo požiūriu ji yra vertingesnė – turbūt abiem ji yra įspūdinga ir vertinga“, – apibendrino menotyrininkas T. Pabedinskas.

R. Požerskio fotografijų albumą išleido Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyrius. Tekstus jam parašė Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Vytautas Landsbergis, Valdas Adamkus, kiti politikai ir visuomenės veikėjai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt