Kultūra

2019.03.28 22:30

Eksponuojamos restauruotos Šv. Varvaros koplyčios ikonos

Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje, atidaryta paroda, kurioje eksponuojamos Vilniaus Markučių Šv. Varvaros koplyčios fasado ikonos.

Markučių dvaro savininkai Varvara Melnikova ir Grigorijus Puškinas, poeto Aleksandro Puškino sūnus, Markučiuose įsikūrė XIX a. pabaigoje, o Šv. Varvaros koplyčia jų rūpesčiu pastatyta XX a. pirmaisiais metais, kai jie galutinai čia įsikūrė. Koplyčios išorę puošė 9 nišose pakabintos ant cinko skardos tapytos ikonos, vaizduojančios šventuosius – Melnikovų-Puškinų šeimos globėjus.

Išlikusios koplyčios nuotraukos liudija, kad ikonos fasado nišose buvo iki XX a. 6-ojo dešimtmečio. A. Puškino muziejaus direktorė Nadežda Petrauskienė pasakojo, kad 7-ajame dešimtmetyje vyko šios koplyčios inventoriaus nurašymas, kuris buvo tolygus naikinimui, tačiau muziejaus darbuotojų dėka ikonos buvo išsaugotos.

Koplyčios fasado ikonos nukentėjo ne tik nuo laiko ir oro sąlygų, bet ir nuo kulkų. Spėjama, kad į jas buvo šaudoma sovietmečiu, pasityčiojant. Šv. Barboros koplyčios fasado ikonų autorius nėra žinomas, parodos kuratorės Dianos Ickovič teigimu, galima daryti prielaidą, jog tai buvo žymus Vilniaus ikonų tapytojas Georgijus Molokinas, nutapęs atvaizdus Lukiškių Šv. Mikalojaus, Šnipiškių Šv. arkangelo Mykolo, Žvėryno Dievo Motinos Ženklo iš Dangaus cerkvėse ir Šv. Mikalojaus soboro Šv. Sergijaus Radonežiečio koplyčioje.

Ketvirtadienio vakarą Bažnytinio paveldo muziejuje atidaryta paroda, kurioje eksponuojamos išlikusios 7 jau restauruotos ikonos.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.

Panorama