Kultūra

2019.03.28 16:01

Nauja paroda – jau netrukus: gyvūnai, žmonės, robotai & mo

LRT.lt2019.03.28 16:01

Balandžio 6 dieną MO muziejuje bus atidaryta nauja paroda „Gyvūnas – žmogus – robotas“. Ta proga vyks dviejų dienų festivalis su specialiais teatro ir šokio pasirodymais, koncertais, pokalbiais, nauja programa šeimai. Diskutuos menininkai, mokslininkai. Ir robotas.

Muzikos pasaulio žvaigždės Junior A, neuromokslininkė dr. Urtė Neniškytė, tapytojas Stasys Eidrigevičius, šokio teatras „Low Air“, kviestinis robotas – visi jie ir dar daug kitų balandžio 6–7 dienomis kalbės ta pačia tema – apie žmogaus ryšį su kitomis gyvomis ar sukurtomis būtybėmis.

„MO muziejus kviečia kalbėti apie mus, žmones, ir mūsų santykį su kitais – gyvūnais ir robotais. Tema neabejotinai aktuali ir įdomi, o mes ją siūlome patirti kuo įvairiau – ne tik per parodos kūrinius, bet ir rimtomis diskusijomis su menininkais, mokslininkais. Arba šokio kalba, muzikos ritmu. Kviečiame tiesiog smagiai ir prasmingai praleisti laiką MO muziejuje“, – pasakoja MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė.

Piešiantis robotas

Specialius pasirodymus MO muziejuje ruošia „Low Air“ Vilniaus miesto šokio teatro kolektyvas ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studentai. „Low Air“ performansas kels klausimą, koks yra mūsų santykis su gyvūnais, robotais, netgi – su mumis pačiais. Kaip sutalpiname ir mėginame suvaldyti savo skirtingas tapatybes. LMTA studentai pristatys specialiai naujoms parodos erdvėms pritaikytą spektaklį „Kas aš?“.

Šeštadienį lankytojų laukia du koncertai: Junior A ir aktoriaus Dominyko Vaitiekūno alter ego – Vitalijaus Špokaičio – „stendapas“.

MO muziejuje viešės „Robotikos akademija“. Balandžio 7 d. jie pristatys specialią robotų zoną, kurioje muziejaus lankytojai galės ne tik pasivaržyti su robotais skirtingose rungtyse, bet ir pamatys robotą dailininką, tą dieną piešiantį savo robotišką meno kūrinį.

Diskusijos ir filmai

Balandžio 6 dieną neuromokslininkė Urtė Neniškytė kalbės apie smegenų ir kompiuterio sąsajas. Pirmieji sensoriniai prietaisai implantuojami į smegenis jau nuo aštuntojo dešimtmečio. Paskaitoje U. Neniškytė nagrinės, kokias galimybes mums žada šiuolaikinis neuromokslas ir dabartinės mūsų žinios apie smegenis.

Naujos MO parodos atidarymo savaitgalį į diskusiją kviečia ir „Nanook“ komanda – vyks NYLA podkasto pokalbis. Kartu su mokslininkais ir filosofais žurnalistai diskutuos apie dirbtinio intelekto kuriamą ateitį bei žmogaus vaidmenį joje. Diskusija pavadinimu „O kam reikalingas žmogus?“ įvyks šeštadienio vakarą.

Apie žmogaus ir gyvūno ryšio psichologiją pasakos socialinių mokslų daktarė Rūta Sargautytė. Jos paskaitoje bus analizuojama, kaip galime suprasti gyvūnų elgesį ir koks ryšys mus sieja su jais.

Apie liūtus, bokserius ir kitus Vilniaus gyventojus papasakos profesorė Natalija Arlauskaitė. Po jos paskaitos lankytojų laukia režisieriaus Almanto Grikevičiaus filmo „Laikas eina per miestą“ peržiūra.

Filmų peržiūros tęsis ir sekmadienį – tądien bus rodomas režisieriaus Edmundo Zubavičiaus filmas „Jautrumo kaip duonos“.

Susitikimai net su 6 menininkais ir kūrinių autoriais

Muziejaus lankytojai galės susitikti su MO kolekcijos menininkais. Balandžio 6 d. planuojami susitikimai su tapytoju Valentinu Antanavičiumi, jaunaisiais šiuolaikinio meno kūrėjais Neringa Černiauskaite ir Ugniumi Gelguda, žinomais kaip „Pakui Hardware“. Šeštadienį apie savo kūrybą papasakos fotografas Aleksandras Macijauskas ir grafikas, tapytojas, iliustratorius ir instaliacijų kūrėjas Stasys Eidrigevičius.

 Balandžio 7 d. lankytojai taip pat galės tęsti pažintis su kūrėjais. Tądien įvyks susitikimas su tapytoja Jolanta Kyzikaite, o tapytojos Nomedos Saukienės kūryba bus pristatyta per filmo „Iš kur tas švytėjimas“ peržiūrą.

Visą savaitgalį taip pat siūlomos specialios ekskursijos po parodą kartu su parodos kuratorėmis Erika Grigoravičiene ir Ugne Paberžyte. Tradiciškai organizuojamos ir MO gido ekskursijos.

Nauja sekmadienio programa – ir vaikams, ir tėvams

Sekmadieniai MO muziejuje ir toliau skiriami šeimoms. Pirmąjį naujos parodos savaitgalį prasidės nauja šeimų sekmadienio programa, pritaikyta ir sukurta specialiai parodai „Gyvūnas – žmogus – robotas“.

Be jau įprastų užsiėmimų 3-8 metų vaikams kartu su teatru „Pradžia“ muziejuje vyks grafikos raižinių dirbtuvės. Jų metu bus galima patiems susikurti grafikos atspaudą, panaudojant įvairias gyvūno, žmogaus ar roboto kūno detales ar fragmentus. Dirbtuvės skirtos šeimoms su vaikais. Taip pat nuo balandžio 6 dienos MO muziejus pristato šeimos bilietą, todėl apsilankyti muziejuje bus galima dar palankesnėmis sąlygomis.